101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Klasztor i opactwo z regionu dołączą dziś do elity

Data publikacji: 15.03.2017 06:48
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Święty Krzyż. Klasztor.

Święty Krzyż. Klasztor.
Święty Krzyż. 18.10.2016 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezydent RP Andrzej Duda wpisze dziś Zespół Klasztorny na Świętym Krzyżu oraz Opactwo Cysterskie w Wąchocku na listę "Pomników Historii". Obecnie znajduje się na niej 60 obiektów. Dziś dołączy kolejne 10 m.in. opactwo benedyktynów w Tyńcu, czy radiostacja w Gliwicach.

Ojciec Eugeniusz Augustyn opat wąchockiego klasztoru mówi, że znalezienie się na prestiżowej liście podniesie znaczenie opactwa, stanie się również przyczynkiem do przypomnienia bogatej historii wąchockich cystersów, których działalność wpisuje się w dzieje Polski i regionu świętokrzyskiego.

Także superior klasztoru oblatów ojciec Zygfryd Wiecha mówi o wielkim wyróżnieniu dla Świętego Krzyża. Dodaje, że przy ocenie brano pod uwagę walory architektoniczne oraz całe dziedzictwo i historię tego miejsca, która zawsze splatała się z historią Polski.

Ojciec ma nadzieję, że wpis poza ogromnym prestiżem pomoże też w uzyskaniu wsparcia finansowego do dalszych prac renowacyjnych. Oblaci chcą m.in. utworzyć instytut dialogu kultur i religii, którego elementem ma być muzeum poświęcone dziejom Świętego Krzyża.

Dotychczas na liście "Pomników Historii" z naszego regionu były tylko kopalnie krzemienia w Krzemionkach. O wpis stara się także opactwo cystersów z Jędrzejowa, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach oraz zespół katedralny w Sandomierzu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution