101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pałacyk Tomasza Zielińskiego na sprzedaż. Kielce zainteresowane kupnem

Data publikacji: 17.03.2017 15:55 / Data aktualizacji: 17.03.2017 15:54
Autor: Bartłomiej Zapała , Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

24.02.2016 Kielce. DŚT. Dom Środowisk Twórczych. Pałacyk Tomasza Zielińskiego.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Właściciele po kilkunastu latach starań uregulowali status prawny zabytkowego obiektu w centrum Kielc i zdecydowali się na jego sprzedaż - dowiedziało się Radio Kielce.

Wcześniej podejmowana była m.in. próba zasiedzenia nieruchomości przez Skarb Państwa, ale w 2004 roku Sąd Okręgowy w Kielcach prawomocnym wyrokiem oddalił wniosek - poinformował pełnomocnik właścicieli Krzysztof Wojsa. Dodał, ze oferta będzie publiczna. Wkrótce pojawi się ogłoszenie.

Krzysztof Wojsa liczy, że uda się dojść do porozumienia z władzami Kielc w sprawie ceny budynku, ponieważ jest to obiekt z tradycjami. - Działa tam Dom Środowisk Twórczych, prowadzący działalność kulturalną, artystyczną czy rozrywkową. Gdyby kupiła to osoba prywatna nie byłoby gwarancji, że zostanie to utrzymane. Swoją siedzibę ma tam też Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków - przypomniał.

Filip Pietrzyk dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami i geodezji w ratuszu potwierdził, że doszło do spotkania z właścicielami Pałacyku, posiadającymi 4/5 własności. Gmina jest zainteresowana zakupem. Pozostaje jednak kwestia uzgodnienia ceny.  Żadna ze stron nie chciała jej ujawnić.

Pałacyk powstał w połowie XIX wieku w miejscu istniejącego od stu lat wcześniej domu pisarza prewentowego. W 1847 roku budynek został wydzierżawiony przez Tomasza Zielińskiego, naczelnika powiatu kieleckiego, a zarazem miłośnika i kolekcjonera sztuki. W kolejnych latach przekształcił on obiekt w zespół pałacowo - ogrodowy z oranżerią, oficyną i ogrodem, otoczonym murem z basztą "Plotkarką". 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution