101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ptaki już śpiewają, czyli nadchodzi wiosna

Data publikacji: 18.03.2017 15:22
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

13.4.2016 Kielce. Przyroda budzi się do życia. Wiosna w pełni...
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Przyroda po zimowej przerwie powoli budzi się do życia. Założyciel "Ptasiego azylu" Janusz Wróblewski informuje, że z obserwacji ptaków wynika, iż niebawem rozpocznie się wiosna.

- Na zewnątrz już słyszę piękny śpiew Sikory Bogatki, to dla mnie pierwsza oznaka tej pory roku, bo dźwięk ten rozlega się zawsze pod koniec lutego. Obcy bocian przyleciał do mnie już tydzień temu. Poza tym śpiewają kosy, drozdy. Przyleciały także szpaki, które zajmują gniazda. Z kolei sroki i gawrony kończą już budowę swoich domów - zaznacza założyciel „Ptasiego azylu”.

Janusz Wróblewski podkreśla, że nadal brakuje jednak ptaków owadożernych. Teraz przylatują te, które poradzą sobie, gdy nie ma śniegu chodzą po trawie, po drzewach skaczą i tam są dla nich jakieś świeże pędy roślin. Pojawiły się także pierwsze owady. Na przełomie marca i kwietnia powinny z kolei przylecieć skowronki. Ptaki owadożerne, m.in. jaskółki przylatują zazwyczaj 10 kwietnia, jeśli przez kilka dni z rzędu jest słoneczna i ciepła pogoda - dodaje Janusz Wróblewski.

Wiosnę czują także jeże, które spędzały zimę w "Ptasim azylu". Jak podkreśla Janusz Wróblewski,  wszystkie osobniki już się przebudziły w drugiej połowie lutego.

Azyl położony jest we wsi Ostrów w gminie Chęciny. Trafiają tam głównie ptaki, które zostały ranne. Większość z nich po zakończeniu leczenia, wypuszczana jest na wolność.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution