101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Promocja książki o Galerii "Dom Praczki"

Data publikacji: 19.03.2017 09:24
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Kultura
Komentarze


Fot. Ryszard Koziej / Radio Kielce

W Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach odbyła się promocja książki „Co widzisz - co wiesz” Adama Organistego, będącej monografią jedynej w Polsce galerii, prezentującej tak zdefiniowaną twórczość plastyczną. Autor monografii, krytyk sztuki i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przyznał, że inspiracją do napisania książki było osobiste spotkanie z prezentowaną w Kielcach sztuką.

Autor przypominając różne definicje pojmowania sacrum w sztuce zwraca również uwagę na funkcję kieleckiej galerii, czyli edukację plastyczną i zachęcanie osób odpowiedzialnych za wystrój obiektów sakralnych, by sięgały do twórczości współczesnych artystów, nie obawiając się, że nie zostanie ona zrozumiana. Według Adama Organistego - prezentowane w Kielcach obrazy zachęcają do refleksji nad własną egzystencją i do modlitwy, a jest to wciąż aktualny postulat sztuki religijnej.

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach powstała w 2005 roku z inicjatywy profesora Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na ekspozycji stałej prezentowane są prace zgromadzone i podarowane galerii przez profesora. Od powstania palcówki autorką aranżacji wystaw czasowych jest kurator galerii Agnieszka Orłowska, zapraszająca do Kielc artystów, dla których sacrum w twórczości jest przede wszystkim relacją człowieka do transcendencji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions