101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

„Zaucha. Welcome to the .prl” - prapremiera w teatrze [RECENZJA]

Data publikacji: 19.03.2017 08:40 / Data aktualizacji: 19.03.2017 08:40
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Kultura
Komentarze

„Zaucha. Welcome to the .prl”
Fot. Ryszard Koziej / Radio Kielce

Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach wystawił prapremierę sztuki „Zaucha. Welcome to the .prl” Zuzanny Bućko i Szymona Bogacza w reżyserii Adama Biernackiego. Spektakl jest wizją historii alternatywnej z dwoma bohaterami - piosenkarzem Andrzejem Zauchą, który przeżywa zamach na swoje życie i z Polską, która pozostaje socjalistyczna, a kraje zachodniej Europy dostosowują się do jej modelu ustrojowego.

Dla wielu widzów spektakl był swoistą prowokacją artystyczną, w której postać zmarłego tragicznie piosenkarza, twórcy spektaklu potraktowali instrumentalnie. Tak uważa znający osobiście Andrzeja Zauchę pisarz i reżyser Szczęsny Wroński dla którego głównym błędem spektaklu stała się nieobecność głównego bohatera a jedynie zlepek fantastycznych wyobrażeń na jego temat.

W przedstawieniu wykorzystano covery utworów Andrzeja Zauchy nadesłane na konkurs ogłoszony przez twórców spektaklu. Jednym ze zwycięzców konkursu jest Krzysztof K.A.S.A. Kasowski, pochodzący z Kielc muzyk i podróżnik, dla którego spektakl również okazał się trudny w jednoznacznej interpretacji. Muzyk zwrócił jednak uwagę na kilka przykładów oryginalnych aranżacji piosenek Zauchy.

Istotą pomysłu artystycznego związanego z postacią Andrzeja Zauchy było pytanie, na ile popkultura ma wpływ na życie całych społeczeństw – twierdził przed premierą reżyser Adam Biernacki, dodając, że przedstawienie w żaden sposób nie może być traktowane jako biografia muzyka, który bez wątpienia jest ikoną polskiej muzyki popularnej.


Recenzja Ryszarda Kozieja

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions