101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Strzelcy pamiętają o Józefie Piłsudskim

Data publikacji: 19.03.2017 16:28
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pińczów. Drugi Imieninowy Rajd Pieszy Józefa Piłsudskiego (19 marca 2017 r)
Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Członkowie i sympatycy Jednostki Strzeleckiej z Pińczowa biorą udział w drugim Imieninowym Rajdzie Pieszym Józefa Piłsudskiego. Kilkudziesięciu uczestników pokonuje trasę 14 kilometrów z Pińczowa do Grudzyn w powiecie jędrzejowskim. Tam 19 marca 1915 roku marszałek Piłsudski w towarzystwie oficerów I Brygady Legionów Polskich obchodził swoje imieniny.

Jak tłumaczy Dariusz Greń, dowódca pińczowskiej jednostki strzeleckiej, rajd ma charakter symboliczny. Rozpoczął go apel i złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Pińczowie. Kwiaty zostaną złożone również na cmentarzu w Mierzwinie, gdzie w zbiorowej mogile spoczywają żołnierze polegli w walkach nad Nidą w 1915 roku.

– Marszałek Józef Piłsudski jest dla nas bardzo ważną postacią, dlatego dwa razy w roku, czyli w dniu jego urodzin i imienin organizujemy wydarzenia jemu poświęcone. Pamięć o tej postaci jest naszym obowiązkiem – przekonuje Dariusz Greń. Jak dodaje, pińczowska Jednostka Strzelecka ma już duże plany na przyszłoroczne uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rajd zakończy się w Grudzynach symbolicznym posadzeniem dębu pamięci. Współorganizatorem rajdu jest pińczowskie Muzeum Regionalne.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions