101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Jędrzejowskie gimnazjum z tytułem "Szkoły Dialogu"

Data publikacji: 19.03.2017 16:55
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

30.08.2016 Kielce. ZSO nr 15 im. Henryka Sienkiewicza.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Gimnazjum Nr 2 z Jędrzejowa otrzymało tytuł „Szkoły Dialogu”. Przyznawany jest szkołom, które przyczyniają się do odkrywania żydowskiej przeszłości swoich miast i miasteczek. Jest także wyrazem uznania za zaangażowanie szkoły na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

W szkole w ramach realizowanego projektu odbywały się m.in wykłady na temat judaizmu, które prowadzili wykładowcy z fundacji ” Forum Dialogu”. Ich zwieńczeniem była wycieczka po Jędrzejowie śladami diaspory żydowskiej – poinformował Jan Giemza - nauczyciel języka niemieckiego w jędrzejowskim Gimnazjum nr 2. To ważne, aby pamiętać o diasporze żydowskiej, która była w Polsce. Zwłaszcza, że okres drugiej wojny światowej był najgorszy w dziejach tej społeczności - powiedział Jan Giemza.

Wycieczkę śladami diaspory żydowskiej w Jędrzejowie zorganizowali sami uczniowie Gimnazjum. Poprzedzona była ona spotkaniami z mieszkańcami Jędrzejowa, którzy znali Żydów. Opowiadali oni o miejscach z nimi związanymi, czyli o synagodze, mykwie, czy cmentarzu żydowskim. Na podsumowanie projektu powstał film dokumentujący spotkania oraz przebieg samej wycieczki.

W Gimnazjum Nr 2 w projekt zaangażowanych zostało 15 uczniów. Tytuł „Szkoły Dialogu” przyznaje fundacja „Forum Dialogu Miedzy Narodami”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions