101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Pamiątki po marszałku tematem wystawy

Data publikacji: 19.03.2017 17:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Komentarze

30.01.2017 Kielce. Wystawa w MHK "Bronisław Piłsudski - niezwykły brat marszałka" oraz towarzysząca o Józefie Piłsudskim
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Szydłowie otwarta została wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu. Zorganizowano ją z okazji 150 rocznicy urodzin Marszałka oraz ustanowienia przez Sejm roku 2017- Rokiem Józefa Piłsudskiego.

Wystawa znajduje się w Skarbczyku na placu zamkowym. Przygotowano ją wspólnie z Marianem Lesiakiem, który jest prezesem Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego. To on wypożyczył eksponaty ze swojej prywatnej kolekcji. Jak poinformowała Maria Stachuczy- dyrektorka Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie, na wystawie jednym z najciekawszych elementów jest kopia pośmiertnej maski Józefa Piłsudskiego, są ponadto odznaczenia, medale pamiątkowe, statuetki, jest czapka Strzelca oraz obrazy przedstawiające Marszałka w różnych ujęciach. Zdaniem dyrektor wystawa zainteresuje zarówno uczniów, nauczycieli jak i turystów odwiedzających szydłowskie zabytki.

Marian Lesiak stwierdził, że wybrał na wystawę najciekawsze przedmioty ze swojej kolekcji. Dodał, że jego pasja kolekcjonowania rzeczy związanych z Marszałkiem wywodzi się stąd, że jego ojciec był Piłsudczykiem. W domu pielęgnowało się te tradycje i wiele mówiono na ten temat.

Wystawa czynna jest we wszystkie dni tygodnia- od poniedziałku do niedzieli. Można ją oglądać do maja.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions