101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Życie Świętego tematem spektaklu

Data publikacji: 19.03.2017 20:41
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

19.03.2017 Kielce. Sztuka "Ecce Homo" w sali teatralnej kościoła św. Jadwigi Królowej.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W sali teatralnej kościoła pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach odbyła się premiera, przygotowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, spektaklu pod tytułem „Ecce homo”. Poetycki tekst autorstwa parafianki Joanny Klusek, opowiada historię człowieka, który chciał naprawić świat przez miłość.

Kanwą sztuki jest biografia polskiego powstańca, utalentowanego malarza, Adama Chmielowskiego, znanego jako Święty Brat Albert. Swoje życie zakonnik poświęcił pomocy chorym i ubogim. Ogrzewalnie miejskie dla bezdomnych przemieniał w przytuliska. Nie dysponując środkami materialnymi kwestował na utrzymanie ubogich.

Jak powiedział reżyser spektaklu ksiądz Tomasz Brożek, brat Albert już za życia przez wymagania i pracę nad sobą osiągnął świętość. W swojej działalności nie ograniczał się tylko do pomocy materialnej, ale dbał również o duchowość swoich podopiecznych. Jest też przykładem patrioty. Brał udział w Postaniu Styczniowym, w którym w wyniku odniesionych ran stracił nogę. Tomasz Korban, który odtwarza Świętego Brata Alberta powiedział, że jest to skomplikowana rola, bo trzeba było pokazać przemianę bohatera.

„Ecce homo” to tytuł obrazu Adama Chmielowskiego. Uważany jest on za najlepsze dzieło w dorobku artystycznym malarza, uchodzi też za jeden z najlepszych obrazów religijnych w sztuce polskiej. Płótno przedstawia okrytego szkarłatną szatą Chrystusa z cierniową koroną na głowie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions