101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Minister zapowiedział zmiany w rolnictwie. Finansowe nowości od września

Data publikacji: 20.03.2017 12:35
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Krzysztof Jurgiel minister rolnictwa i rozwoju wsi
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zapowiedział w Kielcach powstanie zespołów, które będą przygotowywać wojewódzkie programy rozwoju wsi dostosowane do specyfiki danego regionu.

Jaki informuje Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przygotowaniem wojewódzkich programów rozwoju obszarów wiejskich mają zająć się zespoły, których koordynatorami będą dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego współpracujący z przedstawicielem wojewody. W skład zespołu wejdą także szefowie administracji rolnej, izby rolnicze, związki zawodowe i stowarzyszenia gospodarcze, działające w rolnictwie.

- Programy zostaną zatwierdzone przez Komisje Europejską, aby po 2020 roku finansowane były potrzeby najpilniejsze w danym regionie - dodaje szefowa świętokrzyskiego oddziału agencji.

Kolejnym tematem rozmowy ministra rolnictwa z przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa było powołanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ma on powstać z połączenia części Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych, a celem jego utworzenia jest realizacja zadań związanych z rozwojem obszarów wiejskich oraz gospodarki państwową ziemią.

Jedyną instytucją, która będzie zajmować się wypłatami dla rolników będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która przejmie 70 procent dotychczasowych zadań od Agencji Rynku Rolnego.

Dyrektor Małgorzata Erlich-Smurzyńska mówi, że zarówno na szczeblu centralnym, jak i wojewódzkim przygotowania do tego przedsięwzięcia są zaawansowane. Przede wszystkim trzeba  ujednolicić systemy informatyczne i księgowe. Zmiany wejdą w życie 1 września tego roku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions