101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wyjątkowy spektakl w KCK. Na scenie aktorzy z zespołem Downa

Data publikacji: 20.03.2017 12:52
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Kultura
Komentarze


Fot. Radio Kielce

21 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Zespołu Downa. Celem jego powołania stała się potrzeba uświadomienia, że osoby z upośledzeniem umysłowym mogą doskonale funkcjonować w życiu społecznym i nie powinny być izolowane.

W Kieleckim Centrum Kultury wystąpi gościnnie Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni w spektaklu „Moja sprawa”, w którym obok zawodowych aktorów Aleksandry Nieśpielak i Krzysztofa Grabowskiego wystąpią aktorzy z zespołem Downa. Scenariusz napisał znany dramaturg Radosław Paczocha a tematem przedstawienia jest problem ciąży osób niepełnosprawnych.

Krzysztof Grabowski na stałe występujący w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach mówi, że praca nad spektaklem zmieniła jego rozumienie pojęcia niepełnosprawności. Jego zdaniem jedyną w cudzysłowie dysfunkcją osób z zespołem Downa jest ich nieumiejętność kłamania.

Aktor przypomina, że data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa, 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie ale też wiąże się  z istotą  Zespołu Downa, czyli zaburzeniem 21 chromosomu.

Kielczanie będą mogli obejrzeć spektakl „Moja sprawa” jutro o godzinie 17.00 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions