101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Miesiąc od uruchomienia drugiego SOR-u: Ponad 2 tys. pacjentów

Data publikacji: 20.03.2017 14:42
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

20.02.2017 Kielce. Dziś rozpoczął działalność szpitalny oddział ratunkowy przy Szpitalu Kieleckim św. Aleksandra przy ulicy Kościuszki.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 2 tysiące pacjentów przyjął uruchomiony miesiąc temu szpitalny oddział ratunkowy w Szpitalu Kieleckim przy ulicy Kościuszki. Najwięcej chorych trafia z powodu bólu w klatce piersiowej, bólu brzucha, czy urazów ortopedycznych. Jak informuje Luiza Buras-Sokół, rzecznik szpitala, na SOR przyjmowani są także pacjenci z poważnymi problemami.

- Najczęściej byli to chorzy z ostrą niewydolnością krążenia oraz ostrymi chorobami chirurgicznymi, wymagający zabiegów w trybie pilnym. Były też osoby, które trafiły do nas po zatruciu lekami. Problemem SOR-u są oczywiście pijani, w tych przypadkach często potrzebujemy pomocy policji - dodaje Luiza Buras-Sokół.

Robert Frańczak, wiceprezes zarządu spółki Artmedik, która prowadzi Szpital Kielecki przyznaje, że niektórzy pacjenci muszą być odsyłani do innych lecznic. - Nie posiadamy kontraktu na oddział neurologiczny, urazowo-ortopedyczny i neurochirurgiczny, dlatego zmuszeni jesteśmy odsyłać wielu pacjentów do innych placówek. Takich przypadków było kilkadziesiąt. Jak dodaje, szpital będzie się starał renegocjować warunki finansowania SOR-u z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Jest to działalność zdecydowanie deficytowa. Nie da się utrzymać szpitalnego oddziału ratunkowego za stawkę, którą zaproponował NFZ. Na dobę otrzymujemy 8 tysięcy złotych, a realne koszty utrzymania samej gotowości oddziału to 12 tysięcy złotych na dobę. Dla porównania szpital wojewódzki od funduszu na działalność SOR-u otrzymuje 27 tysięcy złotych na dobę - dodaje Robert Frańczak.

Drugi szpitalny oddział ratunkowy w Kielcach nieco odciążył ten działający w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. W ostatnim miesiąc trafiło tam 6 200 pacjentów, podczas gdy w analogicznym okresie w roku ubiegłym chorych było tam prawie 6600 osób.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions