101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

II Dni Tischnerowskie w Kielcach

Data publikacji: 20.03.2017 15:25
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

9.3.2016 Kielce. Rozpoczęły się Kieleckie Dni Tischnerowskie. Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Jutro, już po raz drugi, w Kielcach rozpocznie się cykl wydarzeń upamiętniających ks. Józefa Tischnera - niezwykłego duchownego i filozofa. Wśród nich wystawa obrazów, monodram, koncert, wykład i projekcja filmowa. Organizatorem wydarzeń jest Instytut Kultury Dialogu i spotkania im. Jana Karskiego.

„Podobnie jak w roku ubiegłym, chcemy przypomnieć osobę i ideę księdza Józefa Tischnera, wybitnego filozofa, człowieka głębokiej wiary, ale też wnikliwego obserwatora i komentatora współczesnego społeczeństwa polskiego. Bardzo brakuje nam dziś tego jego krytycznego, ale mądrego spojrzenia” - mówi Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Dni Tischnerowskie rozpoczną się jednodniowymi rekolekcjami, wygłoszonymi przez o. dr. Jacka Prusaka - teologa i psychologa, członka redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Po rekolekcjach odbędzie się wernisaż wystawy „Obrazy duszy. Sicut Cervus” na którą składają się obrazy o. Tomasza Biłki, młodego dominikanina, odzwierciedlające jego drogę duchową.

- Wszystkie spotkania zaczynać się będą o godz. 18. W siedzibie Instytutu przy ul Planty 7 - informuje Piotr Świerczyński ze Stowarzyszenia.

W środę o godz.18.00  rozpoczynają się Rekolekcje Tischnerowskie wygłoszone przez o. dr. Jacka Prusaka - teologa i psychologa, członka redakcji „Tygodnika Powszechnego”, a po nich wernisaż wystawy „Obrazy duszy. Sicut Cervus” na którą składają się obrazy o. Tomasza Biłki, młodego dominikanina, odzwierciedlające jego drogę duchową.

W czwartek, 23. marca będziemy mogli obejrzeć monodram Jerzego Treli „Kołakowski. Mickiewicz”, złożony z tekstów XX-wiecznego filozofa i romantycznego wieszcza. Wybitny aktor przygotował ten spektakl specjalnie z myślą o tegorocznych Kieleckich Dniach Tischnerowskich. Kolejny tydzień rozpocznie koncert Symchy Kelera „Filozofia po żydowsku”.

W poniedziałek 27 marca znany łódzki kantor i rabin wykona utwory mające swoje źródło w muzyce chasydzkiej, przeplatając je opowiadaniami i anegdotami pokazującymi żydowski sposób podejścia do życia.

Nazajutrz, 28 marca, będziemy mogli obejrzeć głośny film Yanna Arthusa – Bertranda, fotografa, dziennikarza i reportera pt. „Człowiek”, w którym zadaje on pytanie o kondycję ludzkości w XXI wieku.

Dni Tischnerowskie zakończy we wtorek 28 marca wykład prof. Tadeusza Gadacza „Katalog narodowych wad Polaków według księdza Tischnera”. Filozof i historyk idei, bliski współpracownik i przyjaciel ks. Józefa Tischnera, przypomni przemyślenia filozofa z Łopusznej na temat przywar charakterystycznych dla naszego narodu.

Program II Dni Tischnerowskich

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions