101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Synod diecezji sandomierskiej. Wiele wyzwań przed księżmi

Data publikacji: 20.03.2017 15:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

28.07.2016. Msza święta na Jasnej Górze w 1050-lecie chrztu Polski sprawowana przez papieża Franciszka. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Bartłomiej Zapała / Radio Kielce

W najbliższą sobotę 25 marca zbierze się synod diecezji sandomierskiej. Jak powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, jednym z głównych zagadnień, jakie będą poruszone podczas spotkania jest duszpasterstwo rodzin, oraz wychowanie dzieci w duchu chrześcijańskim. Tutaj wiele wyzwań stoi przed księżmi, którzy żyjąc w celibacie często nawet nie zdają sobie sprawy z problemów, jakie dotyczą rodzin, dlatego muszą być bardziej wyczuleni na to, aby w porę ocenić sytuację i działać- powiedział biskup Nitkiewicz.

Zdaniem hierarchy większy nacisk powinien być położony na pracę z dziećmi i młodzieżą, co nie może kończyć się tylko na przeprowadzeniu lekcji religii. Młodzieży trzeba poświęcić swój czas, zająć się nią, wtedy przynosi to efekty- dodał biskup.

Ordynariusz sandomierski zwrócił także na potrzebę pomocy osobom biednym i potrzebującym. Jak zauważył, pomimo, że jest wiele różnych instytucji państwowych które ich wspierają, to nadal spotyka się ludzi żyjących w bardzo trudnych warunkach. Zadaniem kościoła jest pomoc stąd, trzeba rozbudowywać struktury Caritas, by docierać do nich z konkretnym wsparciem.

Synod to instytucja doradcza Kościoła, w skład której wchodzą duchowni, osoby świeckie oraz siostry zakonne. W sobotnich obradach weźmie udział w sumie ok. 300 osób. W tym roku minie 25 lat od ustanowienia diecezji sandomierskiej w nowych granicach. To jest jeden z impulsów zorganizowania synodu.

Więcej na ten temat we wtorkowej Rozmowie Dnia o 8.30.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions