101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Sieci ciepłownicze w planach zagospodarowania?

Data publikacji: 20.03.2017 18:04
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Nowa siedziba MPEC
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach chciałoby, aby w planach zagospodarowania przestrzennego uwzględniać sieci ciepłownicze. To zdecydowanie ułatwiłoby miejskiej spółce działania związane z rozbudową sieci.

Ponadto dobrze byłoby, gdyby władze miasta zrezygnowały z opłat związanych z inwestycjami MPEC-u powiedział podczas posiedzenia komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska kieleckiej Rady Miasta - Jan Wilczyński prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Ciepłowniczej. Obecnie nie jest uwzględniana dostępność dla sieci przesyłowej. To stwarza problemy związane z rozbudową infrastruktury. Dlatego dobrze byłoby, gdyby w przyszłości o tym pomyślano, ponieważ jest to inwestycja, która zajmuje najwięcej miejsca w pasie drogowym.

MPEC planuje w ciągu najbliższych dwóch lat rozbudowę sieci o kolejne rejony miasta. To przede wszystkim osiedle wielorodzinne na Wietrzni oraz inwestycje na „Nowym” Bocianku. W tym roku przeznaczone zostanie na ten cel około 4milionów złotych.

Pozostałe inwestycje to przebudowy istniejących instalacji. Największą jest remont kilkudziesięcioletniej Magistrali ”Wschód”. W 2016 roku spółka rozpoczęła realizację pierwszego zadania na odcinku ulicy Warszawskiej do ulicy Biskupa Jaworskiego. Całość podzielono na cztery części. Szacowany koszt to około 18 milionów złotych. Od 2003 roku MPEC zainwestowało w nową infrastrukturę i modernizację starej blisko 114 milionów złotych.

Jan Wilczyński dodaje, że w związku ze smogiem, jeśli tylko jest taka możliwość MPEC może podłączyć mieszkańców do sieci ciepłowniczej. Jednak w niektórych miejscach jest to niemożliwe. Tam w grę może wejść tylko budowa kotłowni gazowej.

Miejska spółka zarządza prawie 150 kilometrami sieci, które zapewniają ciepło w domach ponad 130 tysięcy kielczan.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions