101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Barwna sandomierska starówka

Data publikacji: 21.03.2017 14:03
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa
Fot. Agnieszka Burczy /

Barwny korowód przeszedł dzisiaj przez stare miasto w Sandomierzu. Był jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Zorganizował je Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia”. Wśród uczestników byli zarówno podopieczni tej placówki jak i nauczyciele oraz rodzice. 

Dzieci z zespołem Downa niosły w rękach transparenty ”Daj mi żyć”, „Pokochaj mnie”, a także kolorowe balony i kwiaty z bibuły. Jak mówi Karolina Sobowiec, nauczycielka z ośrodku - inicjatywa wyszła od uczniów, którzy opierając się na własnych doświadczeniach i problemach z nawiązywaniem relacji sami zasugerowali treść haseł.

Dodała, że ludzie z zespołem Downa mogą wiele wnieść w nasze życie. Mają bujną wyobraźnię, są otwarci, życzliwi, szczerzy i ufni.

Maria Butkowska, wicedyrektor Ośrodka stwierdziła, że obchody mają zwrócić uwagę na problemy i potrzeby osób z zespołem Downa, przypomnieć, że mają takie same prawa jak ludzie zdrowi, ponadto jest to okazja do promocji ich talentów oraz do zastanowienia się jaką zapewnić im przyszłość po skończeniu edukacji w Ośrodku. Maria Butkowska dodała, że ludzie z zespołem Downa najlepiej czują się w małych wspólnotach - może to być warsztat terapii zajęciowej, czy środowiskowy dom samopomocy, ale mogą też realizować się zawodowo w miarę swoich możliwości na chronionym i otwartym rynku pracy.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa w Domu Katolickim zorganizowano występy dzieci, była prezentacja multimedialna dotycząca ich umiejętności, zaprezentowano również wywiady, jakie dzieci z zespołem Downa przeprowadziły z samorządowcami. Ze specjalnym koncertem wystąpiła orkiestra huty szkła Tadeusza Wrześniaka ze Staszowa.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions