101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Minister apeluje do szkół w sprawie Internetu

Data publikacji: 21.03.2017 14:49
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

06.06.2015. "Game On" - impreza dla fanów gier komputerowych w Targach Kielce
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Minister Edukacji Narodowej wysłała do wszystkich szkół list dotyczący bezpieczeństwa w Internecie. Anna Zalewska przypomina w nim, co uczniowie powinni wiedzieć na temat zagrożeń.

List to efekt wniosku Prokuratury Krajowej, która zwróciła się do szefowej resortu z prośbą o podjęcie działań prewencyjnych. Powodem były samookaleczenia kilku uczniów w województwie zachodniopomorskim. Zdaniem śledczych młodzi ludzie byli do tego nakłaniani przez osoby kontaktujące się z nimi w sieci.

Anna Ostrowska, rzecznik MEN mówi, że problem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie istnieje, dlatego MEN chce przypomnieć szkołom, iż trzeba na niego uwrażliwiać uczniów.

- MEN chciałoby tym samym zaapelować do dyrektorów szkół, żeby zwracali uwagę na to, jak uczniowie na przerwach i zajęciach wykorzystują telefony komórkowe i komputery. Apelujemy też do rodziców, żeby zwracali uwagę na to, co ich dzieci robią w sieci - wyjaśnia Anna Ostrowska.

Jak mówi Anna Osowska, psycholog z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach, najważniejszą rolę w zapobieganiu cyberprzemocy mają rodzice. Powinni więcej czasu poświęcać dzieciom, a także kontrolować to, jakie aplikacje uruchamiają na komputerze czy smartfonie.  Przypomina że agresywne treści, które oglądają dzieci mogą doprowadzić je do stanów lękowych lub spowodować, że same staną się agresywne.

Beata Gawęcka-Ajchel, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty przyznaje, że problem cyberprzemocy w szkołach istnieje.

- W lipcu 2015 roku przeprowadziliśmy ankietę w szkołach, w której pytaliśmy czy uczniowie padali ofiarą cyberprzemocy. W co czwartej szkole dyrektorzy przyznali, że były takie przypadki. Dlatego też w ramach rządowego programu bezpieczna i przyjazna szkoła, kurator zobowiązał dyrektorów, żeby w programie wychowawczym jak i profilaktycznych zwiększyli skuteczność działań z zakresu bezpieczeństwa w Internecie - mówi Beata Gawęcka-Ajchel.

Kuratorium  w maju zorganizuje dużą konferencję poświęconą bezpieczeństwu w sieci. O zagrożeniach będą mówić eksperci, między innymi naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz policjanci.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions