101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Pierwsza taka na świecie. Wydrukuje płaskorzeźbę na budynku

Data publikacji: 21.03.2017 15:41
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

20.9.2016 Kielce. Trzymetrowa rzeźba Roberta Lewandowskiego w Instytucie Designu będzie zaprezentowana podczas VIII edycji targów Dni Druku 3D w Warszawie
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Kielcach powstaje prawdopodobnie pierwsza na świecie drukarka 3D służąca do nanoszenia płaskorzeźb na elewacje budynków. Zostanie zaprezentowana w Targach Kielce podczas IX Dni Druku 3D pod koniec marca.

Urządzenie jest budowane przez inżynierów ze Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego SIT Polska w Instytucie Dizajnu w Kielcach.

Janusz Wójcik, jeden z konstruktorów drukarki, poinformował, że efekt pracy urządzenia ma przypominać dawne sgraffito, czyli technologię artystyczną wykorzystującą wielowarstwowy barwny tynk. Dawni mistrzowie nakładali na ścianę warstwy różnokolorowych tynków i w procesie żmudnego rzeźbienia i zdrapywania tworzyli unikatowe płaskorzeźby.

W przyszłości, urządzenie sterowane komputerowo będzie mogło pokryć reliefem nawet powierzchnię dziesięciopiętrowego budynku. Drukarka sama będzie poruszać się po kondygnacjach, tworząc trójwymiarowe murale.

Twórcy drukarki pobili Rekord Guinessa, tworząc w Kielcach najwyższy wydrukowany w technologii 3D model na świecie. Firma FabLab stworzyła ponadtrzymetrową postać Roberta Lewandowskiego i przekazała ją piłkarzowi, który z kolei oddał podobiznę na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

IX Dni Druku 3D w Targach Kielce rozpoczną się 28 marca.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions