101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Autor "Jądra ciemności" bohaterem kieleckiej uczelni

Data publikacji: 23.03.2017 07:31
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
11.10.2015 Kielce. Kampus UJK przy ul. Świetokrzyskiej

11.10.2015 Kielce. Kampus UJK przy ul. Świetokrzyskiej
Fot. Radio Kielce

Sesja popularnonaukowa z okazji rocznicy urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego odbędzie się w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Pomysłodawcami są nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego nr V im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach.

Jak mówi profesor Piotr Zbróg, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, który współorganizuje spotkanie, Joseph Conrad był wybitnym pisarzem, a jego twórczość oraz życie zasługują na lepsze poznanie. - Współpracujemy z V LO już dość długo, a że obchodzimy obecnie rok Josepha Conrada, postanowiliśmy go uhonorować sesją popularno-naukową – informuje Piotr Zbróg.

W programie sesji zaplanowano między innymi wystąpienie księdza Jana Piotrowskiego, biskupa ordynariusza diecezji kieleckiej. Biskup będzie mówił o „Afryce Środkowej w czasach Józefa Konrada Korzeniowskiego i później”. Podzieli się obserwacjami z wielu lat swojej posługi misyjnej w Afryce.

Józef Konrad Korzeniowski urodził się w Berdyczowie, jednak żył i tworzył w Anglii. Do jego najważniejszych dzieł należą „Lord Jim”, „Nostromo” oraz wielokrotnie ekranizowane „Jądro ciemności”.

Jak podkreśla profesor Małgorzata Krzysztofik z Instytutu Filologii Polskiej UJK, Joseph Conrad miał ogromny wkład do rozwoju literatury. - Conrad był kronikarzem kolonializmu. Pokazywał go w najgorszym wydaniu. Zrewolucjonizował powieść psychologiczną. Jako pierwszy pokazał smutną prawdę o człowieku. Pokazywał, że Europejczyk mający jakieś zasady moralne po wyjeździe do krajów kolonialnych staje się tak samo dziki jak ludzie, do których przychodzi – tłumaczy Małgorzata Krzysztofik.

Sesja popularnonaukowa odbędzie się w budynku UJK przy ulicy Świętokrzyskiej 15. Początek o godzinie 10.00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution