101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Sandomierz chce wrócić do dawnej świetności

Data publikacji: 24.03.2017 21:20
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

24.03.2017 Sandomierz. Inauguracja działalności Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Królewskiego Miasta Sandomierza
Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu zainaugurował swoją działalność Parlamentarny Zespół Przyjaciół Królewskiego Miasta Sandomierza. W zabytkowym Ratuszu podpisana została Deklaracja Sandomierska stanowiąca program działania powołanego przez Marszałka Sejmu Zespołu. Zajmie się on przywróceniem Sandomierzowi dawnej świetności co oznacza zapewnienie dostępu do infrastruktury drogowej i kolejowej.

Wpisuje się w te działania m.in. remont starego mostu, budowa drogi szybkiego ruchu tzw. Lwowskiej bis, doprowadzenie do pełnej żeglowności Wisły za czym lobbować będą członkowie Parlamentarnego Zespołu - powiedział poseł PiS Marek Kwitek, który ma zostać przewodniczącym  tego gremium. Zapisało się do niego już 28 parlamentarzystów głównie z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Oprócz przedstawicieli PiS są także inne opcje: dwóch posłów z PSL i Nowoczesnej.

Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec stwierdził, że Parlamentarny Zespół będzie bardzo mocnym, formalnym wzmocnieniem pracy parlamentarzystów na rzecz promocji Sandomierza, poprawiania jego infrastruktury i stanu zabytków. Dodał, że to pierwsze tego typu gremium na szczeblu parlamentarnym zarejestrowane uchwałą Sejmu do pracy na rzecz Sandomierza.

Powołanie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Królewskiego Miasta ma też związek z 200- leciem powstania diecezji sandomierskiej, co przypada na przyszły rok. W Deklaracji napisano, że działania Zespołu dotyczyć będą także godnego uczczenia tego jubileuszu m.in. poprzez przywrócenie pełnego blasku bazylice katedralnej co jest obietnicą pomocy w uzyskaniu dofinansowania na ten cel.

Biskup diecezji sandomierskiej ks. Krzysztof Nitkiewicz, który był gościem tego spotkania podziękował za inicjatywę i zadeklarował duchowe wsparcie. Stwierdził że potrzebna jest jedność w działaniu na rzecz Sandomierza, a podpisana Deklaracja daje nadzieję na połączenie wysiłków bez względu na opcje polityczne.

Lista Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Królewskiego Miasta Sandomierza jest otwarta i mogą do niego wstępować kolejne osoby.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution