101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Jędrzejowie także będzie można przekazać krew pępowinową

Data publikacji: 27.03.2017 14:21
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
20.03.2017 Podzamcze Chęcińskie. Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Regionalne Centrum NaukowoTechnologiczne. RCNT. Biobank

20.03.2017 Podzamcze Chęcińskie. Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. RCNT. Biobank
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Od początku kwietnia panie rodzące w szpitalu w Jędrzejowie będą miały możliwość przekazania krwi pępowinowej do banku działającego w Regionalnym Centrum Naukowo - Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim. Jak informuje Luiza Buras-Sokół, rzecznik grupy ArtMedik, która prowadzi szpital w Jędrzejowie, lecznica podpisała umowę dotyczącą przekazywania jednej próbki krwi dziennie.

- Kobiety, które będą chciały oddać krew pępowinową będą musiały podpisać stosowne dokumenty, by w przyszłości krew mogła służyć biorcom niespokrewnionym.

Pierwszym szpitalem w naszym regionie, w którym panie mogą oddawać krew pępowinową jest Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka. Jak informuje Rafał Szpak, dyrektor placówki, miesięcznie w szpitalu ma miejsce około 20 pobrań.

Jak dodaje dyrektor, zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny zarówno dla noworodka, jak i dla jego matki, ponieważ krew pępowinowa pozyskiwana jest z łożyska kobiety już po porodzie.

Krew pępowinowa pomaga w leczeniu kilkudziesięciu schorzeń, m.in. onkologicznych, genetycznych, cukrzycy, czy stwardnienia rozsianego.

Oprócz Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka i Szpitala w Jędrzejowie, pobrań dokonuje się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz w Szpitalu Kieleckim.

Obecnie w Biobanku w Podzamczu Chęcińskim przechowywanych jest ponad 700 próbek krwi. Natomiast magazyny mogą pomieścić ich nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution