101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Będzie reaktywacja stacji kolejki wąskotorowej w Hajdaszku?

Data publikacji: 29.03.2017 20:00
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
18.08.2016 Umianowice. Kolej wąskotorowa.

18.08.2016 Umianowice. Kolej wąskotorowa.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nieczynna, zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Hajdaszku w gminie Kije może zostać reaktywowana. Taki plan ma Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, który chce zrealizować projekt pod nazwą „Stacja Hajdaszek - Kolejowy Skansen”.

Inwestycja zakłada remont budynku dworca z 1924 roku i przywrócenie kursów kolejki wąskotorowej na ok. 2,5 kilometrowym odcinku Hajdaszek-Umianowice. Na trasie miałaby kursować lokomotywa spalinowa z jednym lub dwoma wagonami. Dodatkową atrakcją mają być drezyny rowerowe, które cieszą się sporą popularnością w Bieszczadach. Zniszczony obecnie budynek dworca zostanie odnowiony i stanie się dodatkową atrakcją turystyczną. Odtworzone zostaną tam historyczne pomieszczenia - informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Znajdzie się tam sala dworcowa ze starą kasą. Zostanie tam umieszczona także makieta Ponidzia z fragmentami kolejki wąskotorowej. Odtworzona zostanie także „Gospoda dla żołnierzy”, która powstała w okresie międzywojennym. Także współcześnie w niedużej salce restauracyjnej będzie można skosztować wojskowych potraw. Pojawi się też gabinet Janiny Żelisławskiej, która kierowała gospodą i dbała, by było to także miejsce krzewienia kultury. Powstanie też apartament hrabiny Karoliny Lanckorońskiej, która w 1941 roku gościła u naczelnika stacji Hajdaszek i oczekiwała tu na pociąg.

Inwestycja będzie uzupełnieniem planowanego w Umianowicach Ośrodka Edukacji Przyrodniczej. Budynek powstanie w rozjeździe kolejki wąskotorowej, zaledwie kilkanaście metrów od torów, które wymagają jedynie niewielkiego remontu. Dlatego pobyt w Ośrodku warto połączyć z możliwością atrakcyjnego przejazdu kolejką - dodaje Tomasz Hałatkiewicz. Dzięki temu uczestnicy wycieczek szkolnych, a także indywidualni turyści będą mogli poznać zarówno przyrodnicze atrakcje delty rzeki Nidy, jak i atrakcje historyczne, związane z funkcjonowaniem kolejki wąskotorowej. Nawet krótka przejażdżka będzie frajdą za dzieci i dorosłych -  zapewnia Tomasz Hałatkiewcz.

Realizacja projektu będzie kosztować ok. 3,5 mln zł. Dyrekcja Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych chce sfinansować inwestycję z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dziś zarząd województwa świętokrzyskiego zgodził się na start projektu w konkursie o unijne dofinansowanie. Jeśli uda się zdobyć pieniądze, to kursy kolejki wąskotorowej na trasie Hajdaszek-Umianowice zostaną wznowione wiosną 2019 roku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution