101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Reforma oświaty. Nie lamentują, nie wyciągają ręki - działają

Data publikacji: 31.03.2017 10:47
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Szkoła, ikona
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zamiast gimnazjum, szkoła branżowa kształcąca w zawodach potrzebnych na rynku. To pomysł Marka Jońcy, burmistrza Koprzywnicy. Pomysł, który od września przyszłego roku wejdzie w życie. Na powstanie szkoły branżowej pierwszego stopnia w tym tygodniu zgodzili się radni powiatu sandomierskiego.

Jak tłumaczy Marek Jońca, nowa szkoła będzie kształcić fachowców w branżach, których potrzebuje firma Dreher. Niemiecki potentat rynku spożywczego buduje w Koprzywnicy nowoczesną przetwórnię soków. Jak tłumaczy burmistrz miasta, dzięki współpracy z przedsiębiorcą, sale w którym mieści się teraz gimnazjum będą dobrze wykorzystane. Poza tym szkoła branżowa będzie też potrzebowała nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących.- Pomysł powstał już wtedy, kiedy rozpoczęto budowę przetwórni. Doszliśmy wówczas do wniosku, że kiedy będą wygaszane gimnazja, my uruchomimy szkołę branżową pierwszego stopnia - mówi Marek Jońca.

Nowa szkoła wejdzie w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Papieża Jana Pawła w Koprzywnicy. Problemem, z którym będzie musiała się uporać, jest brak nauczycieli przedmiotów zawodowych. Jak przyznaje Mirosław Sarzyński, dyrektor ZSO, takich nauczycieli na razie nie ma. Ale wsparcie zadeklarowała firma Dreher, w przetwórni młodzież będzie miała zajęcia praktyczne. Dyrektor informuje, że dla niemieckiego przedsiębiorcy szkoła będzie kształcić specjalistów w dwóch zawodach: operator maszyn przetwórstwa spożywczego oraz ogrodnik.

- Chcielibyśmy kształcić również w innych zawodach. Myślimy o mechaniku samochodowym oraz piekarzu. W tym przypadku musielibyśmy współpracować z lokalnym przedsiębiorcami z tych branż - tłumaczy Mirosław Sarzyński.

Koprzywnica nie jest jedyną gminą, która na miejscu gimnazjum chce stworzyć szkołę branżową. Takie plany mają również Radoszyce. Tamtejsza placówka ma kształcić kierowców mechaników.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution