101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sok z brzozy - naturalny eliksir młodości?

Data publikacji: 31.03.2017 10:59
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Brzoza. Kora

Brzoza. Kora
Fot. wikipedia

Działa antyrakowo, poprawia witalność i oczyszcza organizm- takie zalety, według zwolenników medycyny ludowej ma sok z brzozy. Ma też łagodzić bóle reumatyczne i objawy choroby wrzodowej. Oczywiście najlepszy jest świeżo wyciśnięty. Można go pozyskać w pierwszych tygodniach wiosny, z budzących się do życia drzew.

W ciągu doby udaje się utoczyć nawet 5 litrów zdrowotnego eliksiru. Jak go zdobyć? Danuta Król z zagrody edukacyjnej „Pszczółki” w Niezwojowicach twierdzi, że najlepszy sposób to wywiercenie małego otworu w pniu brzozy. Ważne, by wiertło było proporcjonalne do grubości wężyka, który umieszczamy następnie w podstawionej pod pień butelce lub słoju. Jak dodaje, sprawdzonym, ale mniej skutecznym sposobem jeśli chodzi o ilość pobranej wody jest przełamanie gałęzi i umieszczenie jej w szyjce pojemnika do którego wodę chcemy pobrać.

Sok z brzozy można pobierać tylko w pierwszych tygodniach wiosny, zanim na drzewie pojawią się pierwsze pąki. Ważne również, by osłonić pojemnik przed promieniami słońca, które mogą pozbawić płyn zbawiennych dla zdrowia właściwości. Tych bzowinie nie brakuje – przekonuje właściciel zagrody „Pszczółki” Janusz Król. – Naturalna, wiosenna woda brzozowa to bomba witaminowa. Wszystkie soki, które są pożywne dla drzewa są również cennym źródłem zdrowia dla człowieka i od tysięcy lat ludzie korzystają z tej praktycznej wiedzy – podkreśla. Z kolei Danuta Król przyznaje, że odwiedzający zagrodę wiosną turyści chwalą słodkawy smak soku i nie ukrywają swojego zdziwienia, że zdrowie w czystej postaci może być tak blisko i na wyciągnięcie ręki. Jak dodaje, nadmiar pobranej wody z brzozy można zamrozić.

Co ważne, pobieranie wody z brzozy wcale jej nie szkodzi, a nam może dać solidną dawkę energii i po zimie postawić jak trzeba na nogi.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution