101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

To bardzo uciążliwa choroba. W Kielcach dyskutowali o zapaleniu jelit

Data publikacji: 01.04.2017 15:05
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

01.04.2017 Kielce. Konferencja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na temat zapalenia jelit.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O rzadkiej, ale bardzo dokuczliwej chorobie, jaką jest nieswoiste zapalenie jelit, dyskutowali specjaliści w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. W Polsce na schorzenie cierpi około 50 tysięcy osób, a co czwarta z nich jest niepełnoletnia. Jej głównymi objawami są uciążliwe biegunki, silny ból brzucha i nienaturalny spadek masy ciała.

Jak informuje dr Małgorzata Sładek z Kliniki Pediatrii, Gastroentorologii i Żywienia w Instytucie Pediatrii Kolegium Medicum w Krakowie, nie wiadomo jakie są przyczyny jej występowania, dlatego leczenie jest utrudnione, ale nie niemożliwe. Terapia jest dwuetapowa.

- Pierwszym etapem jest wprowadzenie pacjenta w remisję, czyli w okres wycofania się objawów choroby, a drugim etapem jest utrzymanie tego stanu. Leczenie trzeba dostosować do preferencji pacjenta, również do tego, jak aktywna jest choroba i jakie są czynniki ryzyka złośliwego przebiegu choroby. W zależności od tego stosujemy odpowiednie leczenie - wyjaśnia dr Małgorzata Sładek.

Agnieszka Gołębiewska, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit „J-elita” podkreśla, że choroba jest bardzo wstydliwa i może prowadzić nawet do depresji.

- Moje dwie córki cierpią na to schorzenie. Zdarza się, że gdy mają zaostrzenie choroby, w ciągu jednej lekcji w szkole do toalety muszą wychodzić nawet pięć razy. To z kolei powoduje, że niektóre ich koleżanki i koledzy żartują sobie z nich, bo nie zdają sobie sprawy, jak ciężka to jest choroba - mówi Agnieszka Gołębiewska.

Do nieswoistych zapaleń jelit zalicza się wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego Crohna oraz mikroskopowe zapalenie jelita.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions