101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mammografia to podstawowe nieinwazyjne badanie piersi

Data publikacji: 05.04.2017 14:07
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze


Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Badania profilaktyczne są niezwykle ważne i potrzebne. Ich systematyczne wykonywanie może uratować życie. Jednym z takich badań jest mammografia. Uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia i za najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50 – 69 lat. O badaniach mammograficznych rozmawiamy z dr Tomaszem Dróżdżem, kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Co to jest badanie mammograficzne?

To podstawowe nieinwazyjne badanie piersi, które przy użyciu niewielkiej dawki promieniowania rentgenowskiego uwidacznia w dwóch projekcjach każdą z piersi. Badanie przeprowadzane jest w komfortowych warunkach, trwa zaledwie do trzech minut.

- W jakim wieku kobieta powinna po raz pierwszy wykonać to badanie?

Program przesiewowy, w którym każda z kobiet w Polsce ma prawo do bezpłatnego raz na dwa lata badania obejmuje pacjentki między 50., a 69. rokiem życia. U kobiet po 50 roku życia i starszych ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta nawet dziesięciokrotnie w porównaniu z paniami młodszymi. Częściej natomiast mammografię powinny wykonywać kobiety, u których w rodzinie wystąpiła ta choroba.  Tu badanie powinno być wykonywane raz w roku.

- Czy badanie mammograficzne jest bezpieczne?

Co prawda generuje dawkę promieniowania, ale jest ona bezpieczna dla pacjentki. Nie ma żadnych dowodów, by to badanie wywoływało jakieś inne choroby. Ta dawka w aparatach cyfrowych, którymi dysponuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jest więc zupełnie nieszkodliwa.

- Wiele kobiet obawia się tego badania, bo myśli że jest ono bolesne?

Są faktycznie panie, które podczas badania odczuwają dyskomfort, ból. Natomiast zawsze można, w przypadku dość wrażliwych piersi, poprosić technika który wykonuje to badanie, by użył nieco mniejszego nacisku niż to zwykle robi.

- Mammografia, to badanie nieinwazyjne. Natomiast badaniem inwazyjnym, pozwalającym wykryć raka piersi jest biopsja mammotomiczna.

Tak. To badanie jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania raka piersi. W sposób jednoznaczny potrafi zweryfikować każdą zmianę wykrytą w badaniu obrazowym, czyli mammograficznym lub USG. Dzięki biopsji mammotomicznej w ciągu kilkunastu minut, za pomocą jednego nakłucia można pobrać kilka fragmentów tkanki do badania histopatologicznego. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, także jest bezbolesny dla pacjentki.

Jednak ja zawsze powtarzam, że najważniejsze jest samobadanie piersi. Bo nawet jeżeli, np. podczas kąpieli, kobieta wykryje w piersi guzek, to im szybciej się do nas zgłosi, tym szanse na jej wyleczenie są większe.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution