101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rząd wesprze pszczelarzy

Data publikacji: 06.04.2017 15:19
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

06.04.2017 Kielce. III Ogólnopolska Konferencja z cyklu „Weterynaria dla pszczelarstwa”.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ogólnopolska konferencja poświęcona problemom pszczelarstwa odbyła się w Targach Kielce. Uczestnicy spotkania rozmawiali przede wszystkim o sposobach zwalczania chorób pszczół.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii- Bogdan Konopka wyjaśnia, że pokazano nowe rozwiązania stosowane w hodowli pszczół, które mają służyć poprawie opłacalności produkcji. Prelegenci przedstawili programy pomocowe dla pszczelarzy. Mają one dotyczyć wsparcia w zwalczaniu chorób pszczół oraz rozwijania hodowli.

Paweł Niemczuk- Główny Lekarz Weterynarii podkreślił, że w ostatnim czasie zaszło wiele pozytywnych zmian w procesie hodowli i ratowania pszczół. Dodał jednak, że istnieje jeszcze spora grupa hodowców, prowadzących działalność nielegalną. Takie osoby nie rejestrują uli i stosują preparaty z niezweryfikowanych źródeł. Często prowadzi to do uśmiercania tych owadów. Główny Lekarz Weterynarii dodał, że rząd planuje podjąć działania wspierające pszczelarzy, jednak ich szczegóły nie zostały przedstawione.

Marcin Raczyński jeden z prelegentów podkreślił, że na rynku jest bardzo mało aktualnych publikacji o hodowli pszczół. Pojawiają się nowe choroby, których nie da się zwalczyć środkami stosowanymi kilkanaście lat temu. Dlatego też wszelkie konferencje są doskonałym źródłem wiedzy dla pszczelarzy.

Podczas spotkania problemy od strony praktycznej przedstawili pszczelarze z województwa świętokrzyskiego.

Magdalena Nowak

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution