101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Pielęgniarki strajkują mimo świąt

Data publikacji: 16.04.2017 19:20
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Staszów, strajk pielęgniarek, szpital
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Szpitalu Powiatowym w Staszowie - mimo świąt - protestujący nie opuszczają lecznicy. Wyznaczone są dyżury i tak jak w dniach poprzednich pielęgniarki, położne oraz pracownicy diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej są przed gabinetem dyrektora szpitala. Z okazji świąt przygotowano świąteczny stół. Każda z pań przyniosła coś do jedzenia.

Przypomnijmy od 5 do 14 kwietnia w staszowskim szpitalu odbywał się strajk rotacyjny. Na środę zaplanowany jest strajk generalny. Podłożem konfliktu są płace. Związek zawodowy pielęgniarek i położnych nie zgadza się na propozycję dyrektora dotyczącą włączenia do pensji zasadniczej ministerialnego dodatku, który wynosi 800 zł, ale jest dwa razy ubruttowiony.


- Po odliczeniu wszystkich składników, które składają się na to świadczenie czyli m.in.  dodatków stażowych, za pracę w niedziele i święta oraz świadczeń na ubezpieczenie, pielęgniarki i położne otrzymałyby na rękę zróżnicowane kwoty. Te z największy stażem około 200 zł, a najmłodsze nawet 500. My żądamy dla wszystkich jednakowo -  doliczyć do pensji po 450 zł brutto z tego dodatku - powiedziała nam Beata Uba, przewodnicząca związku. Innym ważnym postulatem jest podwyżka dla pracowników rentgena i laboratorium w wysokości 300 zł miesięcznie. Dyrektor szpitala zgadza się na 200 zł tej podwyżki.

W związku ze strajkiem dyrektor Józef Żółciak rozpoczął w piątek 14 kwietnia procedurę zawieszenia działalności lecznicy, co będzie się wiązać z koniecznością ewakuacji pacjentów, prawdopodobnie po świętach. Do szpitala nie ma żadnych nowych przyjęć. Przed świętami wypisano pacjentów, którym pozwalał na to stan zdrowia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions