101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Miliony złotych na badania. Cytomammobus przemierzy region

Data publikacji: 18.04.2017 10:38
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Marcin Pasiarski hematolog kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Marcin Pasiarski, hematolog, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczyna realizację projektu profilaktycznego, którego celem jest zachęcenie kobiet do systematycznych badań.

- Ciągle 75 procent pacjentów do lekarza zgłasza się zbyt późno, w momencie kiedy choroba nowotworowa jest zaawansowana - podkreśla Marcin Pasiarski, hematolog, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

- Mimo wielu apeli, nadal powszechne jest stwierdzenie, że lepiej nie wiedzieć. Przyznajemy się do cukrzycy, nadciśnienia. Choroba nowotworowa ciągle pozostaje wstydliwa, jest dla wielu osób pewnym stygmatem - mówi Marcin Pasiarski.

Tymczasem codziennie 10 kobiet dowiaduje się, że zdiagnozowano u nich raka szyjki macicy. Połowie nie uda się pomóc. Co 14-ta Polka zachoruje natomiast na raka piersi.

- Musimy badać się chętniej i częściej - dodaje gość Radia Kielce. Jego zdaniem  powinna zachęcać do tego rodzina, osoby najbliższe, ale też przełożeni w pracy.

Kampanią informacyjną dotyczącą profilaktyki raka szyjki macicy oraz raka piersi objętych zostanie ponad 12 tysięcy kobiet z 80 gmin województwa. Przychodnie i poszczególne samorządy zorganizują spotkania, podczas których specjaliści będą przekonywać panie do wykonywania badań profilaktycznych.

W ramach kampanii, która potrwa dwa lata i kosztować będzie prawie 9 mln zł, cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie również odwiedzał poszczególne miejscowości regionu. ŚCO zamierza także kupić jeszcze jeden mammobus, by zwiększyć dostępność do badań profilaktycznych.

Posłuchaj "Rozmowy Dnia":

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution