101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Przypomną postać Światosława Bełzy. Zagra wybitny pianista

Data publikacji: 19.04.2017 10:38
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Kultura
Komentarze

Yuri Favorin
Fot. dubrovnik-festival.hr

W Muzeum Narodowym w Kielcach odbędzie się dziś koncert znanego rosyjskiego pianisty Yury Favorina. Artysta wystąpi z okazji 75. rocznicy urodzin Światosława Bełzy, wybitnego zasłużonego działacza polskiej kultury w Federacji Rosyjskiej.

Światosław Bełza był rosyjskim muzykologiem, krytykiem muzycznym i literackim, publicystą, prezenterem telewizyjnym, wykładowcą, eseistą i członkiem honorowym Rosyjskiej Akademii Sztuk. To syn Igora Bełzy, jednego z najwybitniejszych znawców twórczości Fryderyka Chopina, urodzonego w 1904 roku w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w którym znajdowało się wówczas mieszkanie sekretarza kancelarii gubernatora rosyjskiego. Przed dwoma laty w kieleckim pałacu odsłonięto tablicę upamiętniającą tę postać.

W rodzinie Bełzów było więcej wybitnych osób. Marcin Bełza z Krakowa był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei Józef, polski chemik, był najlepszym przyjacielem rodziny Chopina. Inny przodek, Władysław Bełza jest autorem "Katechizmu polskiego dziecka", znanego wiersza, zaczynającego się słowami: "Kto ty jesteś? Polak mały".

Gośćmi specjalnymi dzisiejszego wieczoru będą synowie Światosława Bełzy i  wnukowie Igora -  Fiodor i Igor Bełzowie.

Bezpłatny koncert rozpocznie się o 18, a organizatorami wydarzenia są: Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions