101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

BWA rozszerzy zbiory

Data publikacji: 19.04.2017 12:42
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Komentarze

19.04.2017 Kielce. BWA kupiło nowe prace.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zmienia profil i kupuje nowe prace. W planach jest utworzenie kolekcji opartej o dzieła liczących się artystów związanych z Kielcami i regionem świętokrzyskim.

Z tego powodu BWA zamierza sukcesywnie nabywać kolejne prace i wymieniać te, które nie pasują do nowych założeń. W najbliższym czasie kolekcja BWA powiększy się o 30 prac dzieł kupionych za 32 tysiące złotych. Są wśród nich m.in. obraz Sławomira Antoszewskiego i dwie rzeźby Jana Szałapskiego, którego prac BWA nie miało dotychczas w swoich zbiorach - mówi dyrektor instytucji Stanisława Zacharko-Łagowska.

Artysta był wieloletnim pedagogiem w kieleckim „Plastyku” i aktywnie współuczestniczył w życiu artystycznym miasta. BWA kupi dwie rzeźby Jana Szałapskiego, nad którymi pracował do końca swojego życia. Są to „Pożegnanie” i „Wytchnienie”.

Biuro Wystaw Artystycznych kupi też prace z kolekcji wybitnego fotografika Pawła Pierścińskiego. Będzie to forma wsparcia leczenia artysty, który boryka się z chorobą - dodaje Stanisława Zacharko-Łagowska. Wśród nich są np. obraz Zbigniewa Kurkowskiego z 1975 roku, obraz Krzysztofa Jackowskiego z 1966 roku, obraz Czesława Waszki, szkic Stanisława Praussa i akwarela Andrzeja Grabiwody.

W sumie BWA kupi 9 prac z kolekcji Pawła Pierścińskiego oraz kolekcję 18 zdjęć przedwojennego wybitnego fotografika Jana Bułhaka. Paweł Pierściński przez wiele lat gromadził jego fotografie.
BWA pośredniczy też w sprzedaży pozostałych prac z kolekcji zgromadzonej przez Pawła Pierścińskiego. Chętni mogą je oglądać i kupować w siedzibie galerii. Wśród dzieł są np. pejzaż Sławomira Antoszewskiego i pastele Tadeusza Tchórza. Niewykluczone, że w maju odbędzie się aukcja prac. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na leczenie Pawła Pierścińskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions