101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kielecki spektakl nagrodzony

Data publikacji: 19.04.2017 19:32
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Komentarze

13.4.2016 Kielce. Teatr Kubuś.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Kielecki spektakl „Dziady po Białoszewskim” został doceniony przez komisję konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej „Klasyka Żywa”. Konkurs organizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reżyserka Anna Retoruk otrzymała nagrodę za adaptację tekstów Mirona Białoszewskiego i reżyserię opartego na nich przedstawienia. Spektakl „Dziady po Białoszewskim” powstał w 2015 roku. Jego realizacja była główną nagrodą w organizowanym przez Teatr „Kubuś” konkursie dla debiutantów. Przedstawienie zdobyło także Nagrodę Tajnego Jurora na VII Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” w Rzeszowie.

Akcja spektaklu rozgrywa się w warszawskim mieszkaniu Mirona Białoszewskiego, po śmierci poety. Kawalerkę odwiedzają dawni znajomi pisarza, którzy wspominają spędzone z nim chwile. On sam powraca za pomocą pozostawionych przedmiotów, które zaczynają mówić jego głosem. Scenariusz powstał w oparciu o dziennik „Chamowo” oraz wiersze z tomu „Odczepić się”.
Najbliższy pokaz spektaklu odbędzie się w Teatrze „Kubuś” w niedzielę, 23 kwietnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions