101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Charakterystyczny element zniknął z sandomierskiej starówki

Data publikacji: 20.04.2017 13:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Skomentuj

Autor: Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Charakterystyczny klon srebrzysty zniknął z krajobrazu sandomierskiej starówki. Drzewo zostało zaatakowane przez agresywny grzyb pn. żagiew łuskowata. Ze względu na postępujące schorzenie drzewo groziło złamaniem i stwarzało zagrożenie dla przechodzących w jego sąsiedztwie ludzi. W związku z tym, burmistrz podjął decyzję o jego usunięciu. Na klonie, już w ubiegłym roku zamierały wierzchołki pędów, przebarwiały się też liście.

Mieszkańcy z sentymentem wspominają okazały klon. Mówią, że były tam ławeczki, na których można było odpocząć, czy porozmawiać z sąsiadami. Rozumieją jednak decyzję o wycince, bo objawy choroby można było zaobserwować gołym okiem.

W miejsce klonu posadzony zostanie platan klonolistny. To  masywne drzewo o obwodzie pnia dochodzącym do półtora metra. Wybór tego gatunku nie jest przypadkowy- nawiązuje do historii miasta. Dawniej platany klonolistne rosły w Sandomierzu. Nowe drzewo zostanie nasadzone 6 maja, w trakcie obchodów 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Razem z klonem usunięto też jesion wyniosły, który rósł przed Galerią BWA. Zostanie zastąpiony lipą drobnolistną.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis


Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions