101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Charakterystyczny element zniknął z sandomierskiej starówki

Data publikacji: 20.04.2017 13:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Charakterystyczny klon srebrzysty zniknął z krajobrazu sandomierskiej starówki. Drzewo zostało zaatakowane przez agresywny grzyb pn. żagiew łuskowata. Ze względu na postępujące schorzenie drzewo groziło złamaniem i stwarzało zagrożenie dla przechodzących w jego sąsiedztwie ludzi. W związku z tym, burmistrz podjął decyzję o jego usunięciu. Na klonie, już w ubiegłym roku zamierały wierzchołki pędów, przebarwiały się też liście.

Mieszkańcy z sentymentem wspominają okazały klon. Mówią, że były tam ławeczki, na których można było odpocząć, czy porozmawiać z sąsiadami. Rozumieją jednak decyzję o wycince, bo objawy choroby można było zaobserwować gołym okiem.

W miejsce klonu posadzony zostanie platan klonolistny. To  masywne drzewo o obwodzie pnia dochodzącym do półtora metra. Wybór tego gatunku nie jest przypadkowy- nawiązuje do historii miasta. Dawniej platany klonolistne rosły w Sandomierzu. Nowe drzewo zostanie nasadzone 6 maja, w trakcie obchodów 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Razem z klonem usunięto też jesion wyniosły, który rósł przed Galerią BWA. Zostanie zastąpiony lipą drobnolistną.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions