101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

ŚCO wprowadzi kolejne zabiegi. Uratują życie wielu pacjentom

Data publikacji: 20.04.2017 13:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Od przyszłego roku, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonywane będą przeszczepy szpiku kostnego od dawców spokrewnionych, a od 2019 roku również od osób niespokrewnionych. Od dwóch lat, lekarze z centrum przeprowadzają jedynie przeszczepy, polegające na podaniu choremu jego własnych komórek macierzystych.

Jak informuje Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku, specjaliści z centrum są już w trakcie szkolenia, które umożliwi im przeprowadzanie przeszczepów szpiku od osób spokrewnionych i niespokrewnionych.

- Posiadamy odpowiedni sprzęt do wykonywania zabiegów, nie mamy jednak jeszcze wystarczająco licznej kadry lekarskiej, pielęgniarskiej i diagnostycznej. Jej wykształcenie, to proces trwający około trzech lat – dodaje Marcin Pasiarski.

Rocznie, przeszczepu szpiku wymaga od 30 do 40 pacjentów zgłaszających się do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Teraz pacjenci są odsyłani do innych klinik, które mogą przeszczepy wykonywać- informuje Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO. - Nie wszystkie uniwersytety medyczne w Polsce wykonują transplantację szpiku. Dlatego przygotowania do ich przeprowadzania w Kielcach, to bardzo ważny krok pokazujący, że mamy warunki do rozwoju i nauki lekarzy – dodaje Stanisław Góźdź.

Dotychczas pacjenci, u których konieczne było wykonanie przeszczepu, z materiału pobranego od dawców odsyłane były m.in. do klinik: w Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Wrocławiu i Warszawie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions