101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Spór polityczny o drogę S74. Czy inwestycja będzie opóźniona?

Data publikacji: 20.04.2017 15:42 / Data aktualizacji: 20.04.2017 17:02
Autor: Radosław Podsiadły , Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Budowa drogi ekspresowej S74 nie rozpocznie się przed 2021 rokiem - twierdzi świętokrzyski poseł .Nowoczesnej - Adam Cyrański. Parlamentarzysta mówi, że taką informację przekazał wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, podczas posiedzenia Zespołu Parlamentarnego do sprawy Budowy Drogi Ekspresowej.

Powstanie trasy S74 z Piotrkowa Trybunalskiego do Niska jest zapisane w Programie Budowy Dróg Krajowych do 2023 roku, z perspektywą do 2025 roku. W projekcie zapisano, że inwestycja w kierunku Niska ma się rozpocząć w roku 2018, a w stronę Sulejowa - rok później.

Jak twierdzi Adam Cyrański, droga nie zostanie zbudowana, ponieważ brakuje na nią pieniędzy. – W tej sprawie brakło woli politycznej. Pojawia się argumentacja, że może grozić nam utrata środków unijnych i drogi są nieprzygotowane. Ale to jest niezgodne z prawdą - powiedział poseł .Nowoczesnej. Jak dodał dokumentacja w sprawie inwestycji przygotowywana jest od 2012 roku.

W posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego wzięli udział świętokrzyscy posłowie: Adam Cyrański, Artur Gierada, Piotr Liroy Marzec i Kazimierz Kotowski. Na spotkaniu zabrakło parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z województwa świętokrzyskiego. Lider partii w regionie - Krzysztof Lipiec wyjaśnia, że nie zostali zaproszeni przez organizatorów. Jego zdaniem, larum podnoszone przez opozycję jest przedwczesne, ponieważ nadal możliwe jest podjęcie działań zmierzających do budowy drogi w zakładanym terminie.

Krzysztof Lipiec przypomniał, ze w 2007 roku zabezpieczono na tę inwestycję prawie 4 miliardy złotych, ale rząd PO-PSL zrezygnował z jej realizacji. Zapewnił także, że parlamentarzyści PiS wciąż podejmują działania zmierzające do zapewnienia finansowania budowy trasy S74.

W sprawie budowy drogi S74 w listopadzie rozmawiali w Kielcach wojewodowie z trzech regionów: łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. O stanie przygotowania do tej inwestycji informował wówczas dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Strzelczyk.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions