101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Prestiżowe wyróżnienie dla Świętokrzyskiego Sztetla

Data publikacji: 20.04.2017 16:39
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

„Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Świętokrzyski Sztetl z Chmielnika otrzymał Medal Powstania w Getcie Warszawskim. Prestiżowe wyróżnienia są co roku przyznawane przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej na wniosek dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Otrzymują je osoby lub organizacje kultywujące pamięć o wielowiekowym wkładzie Żydów w rozwój Polski, podtrzymujące pamięć o wspólnym oporze i walce przeciwko okupantom hitlerowskim, a także walczące z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu.

Świętokrzyski Sztetl został doceniony za liczne inicjatywy, upowszechniające pamięć o Żydach. Są to np. koncerty, wystawy, konferencje, Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach i konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, w którym młodzież dokumentuje relacje osób, które pamiętają żydowskich sąsiadów.

Chmielnicki ośrodek od pięciu lat upowszechnia wiedzę o kulturze, rozwoju gospodarczym i społecznym oraz tradycji ponad stu dawnych sztetli, czyli polsko - żydowskich miasteczek dawnego regionu kieleckiego.

Medale wręczono w ramach obchodów 74. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions