101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Dzieła twórcy z Kaszub w Tokarni. Między innymi „Bin Laden” i „Czarnobyl”

Data publikacji: 21.04.2017 11:25
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Kultura
Komentarze

Józef Chełmowski
Fot. chelmowski.chojnicemuzeum.pl

Nowa wystawa została otwarta w Parku Etnograficznym w Tokarni. Prezentowane jest malarstwo i rzeźba Józefa Chełmowskiego z Brus. Zmarły przed czterema laty artysta jest zaliczany do najwybitniejszych twórców ludowych Kaszub. Prezentowane w Tokarni dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Na wystawę, urządzoną w sali XVIII-wiecznego spichlerza ze Złotej Pińczowskiej składa się 67 prac, które reprezentują złożoność i bogactwo osobowości artysty ludowego.

- Eksponowane są rzeźby religijne oraz prace odnoszące się do ważnych wydarzeń światowych, takich jak: „Bin Laden”, „Gagarin” czy „Czarnobyl” - mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Mimo skromnego wykształcenia, uzyskanego w szkole elementarnej, artysta żywo interesował się geografią, astronomią i historią, a wiele jego prac malarskich i rzeźbiarskich wzbogacają krótkie teksty, sentencje, cytaty i napisy - dodaje Beata Ryń.

Ekspozycję uzupełniają własnoręcznie spisany życiorys twórcy, jego fotografie oraz sentencje z autorskiego maszynopisu zatytułowanego „Tajemnice Świata Światów”.

Wystawa w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni zbiega się z Rokiem Józefa Chełmowskiego, ogłoszonym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i czynna będzie do 15 października.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions