101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rodzina "Mnicha" u prezydenta RP

Data publikacji: 21.04.2017 15:43
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot.

Przedstawiciele dwunastu rodzin żołnierzy podziemia antykomunistycznego, zamordowanych przez UB odebrało w Pałacu Prezydenckim w Warszawie tzw. Noty Identyfikacyjne.

Z prezydentem Andrzejem Dudą spotkali się m.in. krewni Ludwika Machalskiego ps. „Mnich”, którego szczątki wydobyto podczas prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka z IPN na cmentarzu na Piaskach w Kielcach- informuje Dorota Koczwańska - Kalita naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Ludwik Machalski- „Mnich” urodził się 23 sierpnia 1929 r. w Staszowie. Był siostrzeńcem Adama Bienia, jednego z 16 sądzonych w Moskwie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie zdał maturę, rozpoczął studia i podjął działalność niepodległościową. Najgłośniejszą akcją oddziału „Mnicha" było rozbrojenie posterunku Milicji Obywatelskiej w Klimontowie.

W sierpniu 1950 roku, grupa operacyjna Urzędu Bezpieczeństwa otoczyła bunkier oddziału w lesie golejowskim. Dwóch członków oddziału zginęło, większość została aresztowana. Ludwik Machalski został skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 kwietnia 1951 roku w kieleckim więzieniu przy ul. Zamkowej.

Zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka we wrześniu wznowi prace ekshumacyjne na „Kieleckiej Łączce”.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions