101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mammografia jest bezpieczna dla pacjentki

Data publikacji: 26.04.2017 14:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
dr Małgorzata Biskup

dr Małgorzata Biskup
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

O profilaktyce raka piersi i znaczeniu wykonywania badań mammograficznych mówi się bardzo dużo, jednak w województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całym kraju, niestety wzrasta zachorowalność na raka piersi. Co roku na te chorobę zapada około 17 tysięcy Polek. Na ten temat rozmawiamy z dr Małgorzatą Biskup, fizjoterapeutą z Zakłady Rehabilitacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Brak świadomości, wstyd, poczucie, że mnie tak choroba nie dotknie, zabieganie. Który z tych czynników przyczynia się do wciąż zbyt małej zgłaszalności kobiet na badania mammograficzne?

Każdy z nich, zależne to jest od kobiety. Obecnie u 25% pań, u których rozpoznano jakikolwiek nowotwór ma zdiagnozowanego raka piersi. Jednym z  powodów tak dużej liczby chorych kobiet jest rozwój cywilizacyjny. Duże znaczenie ma także podłoże genetyczne. Czyli pacjentki mogą mieć zmiany w genach, które będą powodowały mutacje. Na szczęście jest tez dobra wiadomość, ponieważ wraz ze wzrostem zachorowania, wzrasta też przeżywalność, spada liczba zgonów.  W ŚCO rocznie specjaliści wykonują ponad 600 zabiegów chirurgicznych, tylko w związku z rakiem piersi. Przeprowadzają zarówno operacje radykalne, jak i mastektomie podskórne, czy operacje oszczędzające.

- Jak często kobiety powinny wykonywać mammografię?

Panie po skończeniu 35 roku życia to badanie powinny wykonywać co dwa lata, a po skończeniu 50 lat mammografię powinny mieć wykonaną raz na rok. Wiąże się to z tym, że ryzyko zachorowania na raka piersi po 50 roku życia wzrasta nawet 10 krotnie w porównaniu z panami młodszymi. Natomiast kobiety do 35 roku życia powinny wykonywać badania USG. Jednak najważniejsze jest to, by kobiety które ukończyły 20 rok życia same badały swoje piersi. I by robiły to regularnie. 80% zmian wyczuwalnych przez nasze pacjentki nie jest zmianami złośliwymi, Natomiast każdą z nich trzeba skonsultować z lekarzem.

- Czy badanie mammograficzne jest bezpieczne dla pacjentki? Wiele kobiet obawia się promieniowania.

Nie powinnyśmy się bać badania. Trwa ono zaledwie 3 minuty i co prawda generuje pewną dawkę promieniowania, ale jest ona zupełnie bezpieczna dla pacjenta. Ta dawka w aparatach cyfrowych, którymi dysponuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest zupełnie nieszkodliwa.    

- W województwie świętokrzyskim realizowany będzie program profilaktyczny mający na celu zachęcenie kobiet do wykonywania mammografii. Jak konkretnie zamierzacie zachęcić kobiety do wykonania takiego badania?

Odwiedzimy 80 gmin i w każdej z nich zorganizujemy spotkani edukacyjne nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Mamy nadzieję, że także panowie będą zachęcać swoje żony, partnerki, czy córki by dbały o swoje zdrowie i wykonywały badania profilaktyczne. Jeżeli zwiększymy zgłaszalność będziemy w stanie wykryć chorobę we wczesnym jej stadium. Dzięki temu będziemy jeszcze skutecznie pomagać naszym pacjentkom.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution