101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Te samorządy rozwijają się najlepiej [RANKING]

Data publikacji: 27.04.2017 16:25
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
27.04.2017 Kielce. Konferencja Zrównoważony Rozwój Województwa Świętokrzyskiego

27.04.2017 Kielce. Konferencja "Zrównoważony Rozwój Województwa Świętokrzyskiego"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zespół pod przewodnictwem prof. Eugeniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej wskazał najlepiej rozwijające się samorządy w województwie świętokrzyskim. W raporcie przeanalizowano wszystkie gminy pod kątem kilkunastu wskaźników na przestrzeni 13 lat i podzielono je na kategorie: miejska, miejsko-wiejska i wiejska.

W kategorii zrównoważonego rozwoju najlepsze okazały się: Sitkówka-Nowiny, Połaniec i Kielce. Z kolei pod względem dynamiki rozwoju miejsc pracy pierwsze miejsca zajęły: Szydłów, Połaniec i Starachowice.

Oceniano m.in. wydatki na inwestycje, transport, dochody własne gmin, dostęp mieszkańców do kanalizacji oraz liczbę osób pracujących i bezrobotnych. W kwestii zrównoważonego rozwoju wyraźnie widać dominację Kielc - przyznaje prof. Eugeniusz Sobczak. Kielce dominują w regionie pod względem liczby pracujących. Na tysiąc mieszkańców przypada prawie 370 osób pracujących. Samorząd najbardziej wyróżnia się wydatkami na inwestycje. Kielce wydają na inwestycje ponad dwa razy więcej na inwestycje niż inne miasta w regionie. Widać też bardzo dobry wskaźnik przedsiębiorczości. Na tysiąc mieszkańców w Kielcach przypada ponad 150 firm. Gmina wypada jednak słabiej od Starachowic i Sandomierza jeśli chodzi o dynamikę wzrostu miejsc pracy.

Mieczysław Pastuszko, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi w kieleckim magistracie przyznaje, że pozycja Kielc w rankingu nie jest dla niego zaskoczeniem. Dodaje, że Kielce, jako stolica regionu muszą mieć wyższe wskaźniki od pozostałych miejscowości. Przed miastem są kolejne wyzwania, m.in. dotyczące zwiększenia liczby miejsc pracy oraz realizacji ważnych inwestycji. Ważna dla samorządu jest szeroka konsultacja podejmowanych działań z lokalnymi przedsiębiorcami i mieszkańcami.

Gmina miejsko-wiejska Połaniec zajęła pierwsze miejsce zarówno w kategorii zrównoważonego rozwoju, jak i dynamiki wzrostu liczby miejsc pracy. Burmistrz Jacek Tarnowski podkreśla, że to efekt ciężkiej pracy mieszkańców, samorządu, dobra współpraca z województwem i praca nad przygotowaniem terenów inwestycyjnych. Trwało to 7 lat, ale w efekcie gmina dysponuje dobrą ofertą dla inwestorów, co widać na podstawie rozmów z zainteresowanymi firmami. Wskaźniki jeszcze się poprawią, ponieważ pozyskanie kolejnych inwestorów będzie skutkowało nowymi miejscami pracy - dodaje burmistrz.

Zespół, który przygotował ranking, od wielu lat prowadzi badania na poziomie krajowym i regionalnym. Ich wyniki mają pomagać samorządowcom w skutecznym zarządzaniu i inwestowaniu np. pieniędzy unijnych. Pod względem PKB województwo świętokrzyskie jest na 12 miejscu w kraju, w tym na pierwszym wśród województw wschodnich.

Lista najlepszych samorządów wg raportu:

Zrównoważony rozwój

Gminy wiejskie:

 1. Sitkówka-Nowiny
 2. Morawica
 3. Kije
 4. Tuczępy
 5. Zagnańsk
 6. Strawczyn
 7. Solec-Zdrój
 8. Szydłów
 9. Wiślica

10. Krasocin

Gminy miejsko-wiejskie:

 1. Połaniec
 2. Busko-Zdrój
 3. Końskie
 4. Włoszczowa
 5. Staszów
 6. Pińczów
 7. Ożarów
 8. Opatów
 9. Jędrzejów
 10. 10.  Chmielnik

Gminy miejskie:

 1. Kielce
 2. Sandomierz
 3. Starachowice
 4. Ostrowiec Świętokrzyski
 5. Skarżysko Kamienna

Dynamika liczby osób pracujących:

Gminy wiejskie:

 1. Szydłów
 2. Strawczyn
 3. Solec Zdrój
 4. Nowy Korczyn
 5. Miedziana Góra

Gminy miejsko-wiejskie:

 1. Połaniec
 2. Włoszczowa
 3. Ćmielów
 4. Kunów
 5. Chęciny

Gminy miejskie:

 1. Starachowice
 2. Sandomierz
 3. Kielce
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution