101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Coraz więcej mężczyzn zapada na raka prostaty

Data publikacji: 27.04.2017 18:11
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

12.10.2016. dr Mateusz Obarzanowski
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całym kraju wzrasta zachorowalność na raka prostaty. Jeszcze 10 lat temu w kraju na tę chorobę rocznie zapadało niecałe 10 tysięcy mężczyzn, podczas gdy w roku ubiegłym 15 tysięcy panów.

Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Klinki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przypomina, że wczesne wykrycie chorób gruczołu krokowego i podjęcie skutecznej terapii jest możliwe tylko dzięki regularnemu zgłaszaniu się na badania profilaktyczne do urologa.

- Jakikolwiek objaw związany z oddawaniem moczu powinien być już pierwszym sygnałem, by zgłosić się do urologa. Zmiany, które powinny niepokoić, to częstsze oddawanie moczu, wstawanie do łazienki w nocy, słabszy strumień i oddawanie moczu na raty, czy krew w moczu - wylicza dr Mateusz Obarzanowski.

Jak dodaje, do czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim podeszły wiek oraz czynniki genetyczne, ale też dietę bogatą w tłuszcze, a ubogą w warzywa i owoce, otyłość, oraz siedzący tryb życia.

Janusz Marszycki, prezes oddziału świętokrzyskiego Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator” na raka prostaty zachorował rok temu. Jak mówi, do walki z chorobą zdopingowała go żona.

- W pewnym momencie, na skutek przeziębienia, przestałem oddawać mocz i musiałem poddać się leczeniu. Wstydziłem się i tylko dzięki żonie najpierw zdecydowałem się na badanie, a potem na zabieg. To dzięki niej dzisiaj jestem zdrowym człowiekiem - dodaje Janusz Marszycki.

Rak prostaty jest drugim nowotworem pod względem częstości występowania u mężczyzn, a trzecim, jeśli chodzi o zgony z powodu nowotworów. W Polsce diagnozuje się go codziennie u 20 mężczyzn.

Na temat raka prostaty rozmawiano dziś w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution