101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Majowe śpiewy na Żeromszczyźnie

Data publikacji: 03.05.2017 20:53
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

03.05.2017 Ciekoty. Majówka. Nabożeństwo ku czci Matki Bożej.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Ciekotach odbyło się pierwsze nabożeństwo majowe. Msza święta pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka rozpoczęła się w Szklanym Domu, a następnie uczestnicy przeszli przed odnowioną kapliczkę nad stawem, gdzie odśpiewano pieśni ku czci Matki Bożej.

Historia spotkań przy kapliczkach sięga kilkudziesięciu lat wstecz. Nabożeństwa Maryjne od zawsze były sprawowane w kościołach, jednak mieszkańcy małych wiosek nie zawsze mieli jak dojechać na msze święte. Modlitwy odbywały się wieczorem, przy zachodzie słońca - powiedział biskup.

Jak dodaje duchowny, tradycja majówek nie zanika i w wielu miejscowościach na Kielecczyźnie nadal jest kultywowana. - Zauważyłem, że również w Kielcach śpiewa się „majówkę”, na przykład przy ulicy Sobieskiego, gdzie są siostry Karmelitanki. Jak przejeżdżam tamtędy późnym popołudniem widzę, że zbierają się ludzie i wspólnie śpiewają - powiedział Marian Florczyk.

W nabożeństwie brała udział pani Kazimiera, która powiedziała, że cieszy się, że wraca tradycja „majówek” odprawianych przy kapliczkach. - Dzięki tradycji istniejemy, dlatego jest ona piękna. Uczestnictwo w nabożeństwach jest dla nas bardzo ważne - powiedziała pani Kazimiera.

Modlitwy i śpiewy odbywać się będą cały miesiąc w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 17:00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution