101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sprawdź jak poszła Ci matura [ARKUSZ EGZAMINACYJNY]

Data publikacji: 04.05.2017 11:36
Autor: Marek Orkisz , Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP
Komentarze

04.05.2017 Kielce. Matura w IV LO.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

"Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie książki "Ziemia, planeta ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego i wiersz "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego - takie, tematy pojawiły się dziś na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Sprawdź jak poszła Ci maturaTematy te podali PAP maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie po wyjściu z egzaminu.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst; mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu). Według maturzystów z Zamoyskiego temat rozprawki w tym roku brzmiał: "Praca - pasja czy obowiązek", a zacytowany w arkuszu egzaminacyjnym fragment o pilotach pochodził z "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego.

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów, w tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas".

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. rozwiązać zadania do zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów. Wśród nich były m.in. fragment "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i artykuł z "National Geographic" o wymierających językach.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w czwartek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

Uczniowie 4 LO w Kielcach wychodzili zadowoleni po pisemnym egzaminie. Ich zadaniem temat pracy był na tyle obszerny, że mogli pozwolić sobie w rozprawce na dużą dowolność. Próbowali napisać czy praca jest pasją czy obowiązkiem podając przykłady z lektur, filmów czy nawet tekstów piosenek.

- Egzamin z języka polskiego był bardzo łatwy - tak maturę na poziomie podstawowym ocenia Małgorzata Miazga, doradca metodyczny z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Jej zdaniem, żadnych problemów abiturienci nie powinni mieć z pierwszym fragmentem testu.

- Tekst dotyczył twórczości Henryka Sienkiewicza. Maturzyści nie powinni mieć problemów z pytaniem zamkniętym, które środki językowe nadawały charakter subiektywny. Pytanie dotyczyło składni, ale przy okazji Świętokrzyskiej Próbnej Matury przypominaliśmy, że pytania dotyczące wiedzy z gimnazjum na pewno znajdą się na arkuszach maturalnych - tłumaczy Małgorzata Miazga.

Więcej kłopotów mogła sprawić druga część arkusza, gdzie było więcej pytań otwartych. W tej części wymagana była również znajomość „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Małgorzata Miazga, jako bardzo przyjazny uczniom ocenia również temat rozprawki. Na podstawie fragmentu powieści „Ziemi, planety ludzi” Antoine'a de Saint-Exupery'ego, maturzyści uzasadniali czy ich zdaniem praca to pasja, czy obowiązek. Zdający musieli przy tym powołać się na inne teksty kultury.

- Myślę, że najczęściej przywoływanymi będą „Lalka” i postać Rzeckiego, dla którego praca była obowiązkiem, ale też całym życiem. Dobry jest również przykład Wokulskiego, który dzięki pracy doszedł do swojej pozycji. Maturzyści mogli też przypomnieć na przykład „Ludzi bezdomnych”, czy pozycje związane z łagrami, pokazującymi pracę, jako narzędzie eksterminacji ludzi - mówi Małgorzata Miazga.

Dobrym pomysłem byłoby również przywołanie fragmentów Biblii, które traktują o pracy. Jak mówi Małgorzata Miazga, maturzyści mogli również przypomnieć mit o Syzyfie.O 14.00 kolejny egzamin - matura z polskiego na poziomie rozszerzonym. W naszym regionie do sprawdzianu przystąpi około 2 tysięcy osób. Wyniki z tego sprawdzianu są niezbędne przy rekrutacji na niektóre uczelnie. Część maturzystów decyduje się także na maturę rozszerzoną ponieważ punkty z tego sprawdzianu są znacznie wyżej oceniane przy rekrutacji na studia.
Jutro kolejny sprawdzian. O 9.00 rozpocznie się matura podstawowa z matematyki.

 

Czysty arkusz maturalny z języka polskiego

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution