101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie tylko gaszą pożary. Łapią też bobry i ściągają obrączki

Data publikacji: 04.05.2017 15:29
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
02.12.2014 Ćwiczenia ratowników w Bałtowie

02.12.2014 Ćwiczenia ratowników w Bałtowie
Fot. Teresa Czajkowska / Radio Kielce

Ponad 5 tysięcy zgłoszeń z prośbą o pomoc odnotowali od początku roku strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Świętokrzyskiem. Nie wszystkie dotyczyły gaszenia traw, domów, czy pomocy w wypadkach drogowych. Przykładem może być interwencja w miejscowości Adamów w powiecie opatowskim.

Dziś w nocy oficer dyżurny otrzymał telefon z informacją, że w jednym z gospodarstw pojawił się bóbr. Jak się okazało zwierzę wcześniej pogryzło osobę, która próbowała je wygonić. Obawiając się agresywnego czworonoga o pomoc poproszono strażaków, którzy przyjechali na miejsce złapali i wywieźli zwierzę.

To nie jedyny przypadek nietypowej akcji strażaków. Jak informuje Paweł Ksel z Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, w październiku 2016 roku, oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, że przy ulicy Starogórskiej w Kielcach koń wpadł do piwnicy budynku gospodarczego.

- Okazało się, że w betonowym stropie był drewniany właz przez który wpadło zwierzę. Strażacy wyciągnęli konia przy użyciu sprzętu hydraulicznego oraz pasów - powiedział rzecznik.

Strażacy są także wzywani do ptaków zaplątanych np. w żyłki pozostawione przez rybaków. Funkcjonariusze niejednokrotnie wyjeżdżają także do piskląt, które wypadły z gniazd i nie umieją do nich wrócić. Do oficera dyżurnego zgłaszają się także osoby, które mają problemy ze zdjęciem biżuterii, np. obrączki z opuchniętych palców.

-  Te osoby najczęściej kierują się na SOR, ale okazuje się że tam nie ma specjalistycznego sprzętu, więc wzywana jest Państwowa Straż Pożarna. Biżuterię usuwamy za pomocą specjalnych nożyc – dodaje Paweł Ksel.

W 2016 roku strażacy interweniowali ponad 11 tysięcy razy. Tylko 5  tysięcy zgłoszeń dotyczyło pożarów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution