101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Archeolodzy odkrywają tajemnice Szydłowa [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 11.05.2017 15:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Szydłów. Odkrycia archeologów przy ruinach kościoła i szpitala świętego Ducha

Szydłów. Odkrycia archeologów przy ruinach kościoła i szpitala świętego Ducha
Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Około 7 tysięcy przedmiotów datowanych od XV do XVIII wieku, kilka pochówków i nowa wiedza o kościele św. Ducha i szpitalu to efekt najnowszych badań archeologów w Szydłowie. Są to pierwsze prace archeologiczne na terenie ruin obiektu, który kiedyś znajdował się poza murami miejskimi.

Objęto nimi prawie sto metrów kwadratowych na terenie kościoła i szpitala. Z przeprowadzonych badań wynika, że obiekt był rozbudowywany. Najstarsza część, czyli kościół i zakrystia pochodzą z połowy XVI wieku. Pierwotnie kościół był o około 4 metry krótszy. Wszystkie mury zachowały się w dość dobrym stanie i wiele mówią o tym miejscu   przekonuje prowadzący prace archeolog Tomasz Olszacki.

Po powiększeniu kościoła nawa została przykryta sklepieniami. Wcześniej prawdopodobnie przykrywał ją płaski strop. Rozbudowa świątyni wiązała się też z powstaniem murowanego szpitala. Są to dwa długie skrzydła, rozciągające się w stronę północną i południową. Przed wejściem do kościoła dobudowano też kruchtę.


W XVIII wieku pojawiły się tam sklepienia i zachowane do dziś dwie kropielnice, po obu stronach głównego wejścia. Natomiast szpital był pierwotnie krótszy o jedno pomieszczenie. Powiększono go dopiero u schyłku XVIII wieku. Szpitalne pomieszczenia były ogrzewane piecami kaflowymi.
W ustaleniu jak wyglądała i rozwijała się budowla pomagają także znalezione przedmioty. Większość z nich pochodzi z XVII i XVIII wieku. Są wśród nich fragmenty urządzeń grzewczych, jak piece i kafle barokowe.


W miejscu starego śmietniska, które znajdowało się na opuszczonym terenie można też znaleźć tysiące fragmentów osiemnastowiecznej ceramiki. Są także monety z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego i późniejsze. Jednak najciekawsze są znaleziska związane ze szpitalnictwem   dodaje Tomasz Olszacki. Przykładem są naczynia pokryte szkliwem, które mogły służyć podgrzewaniu do wysokich temperatur i mieszania substancji leczniczych. To bardzo rzadkie znaleziska, których funkcje można właściwie zinterpretować dzięki temu, że znajdują się właśnie w tym miejscu. XVII i XVIIII-wieczne szpitalnictwo należy rozumieć bardziej jak współczesne hospicjum. Przebywały tam głównie osoby ciężko chore i umierające.We wnętrzu kościoła znaleziono też kilka pochówków. Są one datowane na przełom XVI i XVII wieku. Odkryte w nich tkaniny grobowe zostaną zbadane i poddane konserwacji.
Szydłów dostał unijną dotację na zabezpieczenie najcenniejszych zabytków. W planach jest m.in. zadaszenie ruin kościoła i szpitala św. Ducha. Mogłaby tam też powstać izba przybliżająca dawne szpitalnictwo, ze średniowiecznymi przyrządami lekarskimi. Cały kompleks św. Ducha w Szydłowie jest unikatowy w skali kraju. Takich obiektów zachowało się niewiele.

Na podstawie prowadzonych badań powstanie monografia archeologiczna dotycząca rozwoju Szydłowa od czasów przedkolacyjnych do XIX wieku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution