101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Zaparcia wstydliwym problemem Polaków

Data publikacji: 11.05.2017 21:27
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze


Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Na zaparcia choruje 50 procent Polaków. Często pacjenci o problemie nie informują lekarza ponieważ się wstydzą. Tego typu zaburzenia mogą świadczyć o innych poważnych chorobach, ale należy pamiętać, że prawie 90 procent zaparć ma podłoże nie związane z innymi zaburzeniami zdrowotnymi. O zaparciach rozmawialiśmy z doktorem Jackiem Paluchem- specjalistą gastroenterologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

-Panie doktorze czy zaparcia mogą być niebezpieczne?

To jest bardzo częsta dolegliwość. Ludzie faktycznie krępują się o tym mówić także ze względu na inne dolegliwości jakie towarzyszą zaparciom. Często nie są to stałe problemy. Pojawiają się i znikają . Rzadko, bardzo rzadko mogą świadczyć o innych poważnych problemach zdrowotnych. Pacjenci z zaparciami najbardziej boją się raka. Właściwie zebrany wywiad pozwoli na stwierdzenie czy problem jest poważny.

-Czym są zaparcia i skąd biorą?

O zaparciu możemy mówić wtedy, gdy załatwiamy się dwa razy w tygodniu bądź rzadziej. O ciężkich zaparciach mówimy wtedy gdy stolec pojawia się raz w miesiącu. Bardzo ważne jest właściwe odżywianie się .Przewód pokarmowy jest tak skonstruowany, że daje nam znać kiedy potrzebuje oczyszczenia. By do tego doszło musi być odpowiednio wypełniony.

-Jak leczy się zaparcia?

Wszystko zależy od tego na jakiej bazie powstały. Przyczyny 90-ciu procent zaparć są nieznane. Często w trakcie wywiadu okazuje się , że pacjent zmienił dietę. Należy pamiętać , by pić około 2-2,5 litra płynów w ciągu dnia. Nie bez znaczenia jest także właściwa dieta bogata w warzywa i owoce. To nie ilość a jakość spożywanych produktów decyduje o tym jak funkcjonuje nasz układ pokarmowy.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions