101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nauczycielskie pensje - "Solidarność" oczekiwała więcej

Data publikacji: 12.05.2017 10:57
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Nauczycielskie pensje mają wzrosnąć, ale oświatowa "Solidarność" nie jest do końca zadowolona z przedstawionych propozycji. Cały proces ma być rozłożony na trzy etapy. Co roku pensja pracowników oświaty powiększy się o 5 procent.

- Oczekiwaliśmy więcej, ale zdajemy sobie sprawę, że takie są realia budżetowe - mówi Ryszard Proksa, przewodniczący krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Zaznacza, że związkowcom w trwających negocjacjach nie chodzi o konkretną kwotę podwyżki, ale bardziej o zmianę system wynagradzania nauczycieli.

- Postulujemy, aby powiązać nauczycielską pensję ze średnią krajową. Jeśli nasze propozycje zostaną przyjęte system będzie prostszy, bardziej czytelny, a wynagrodzenie nauczyciela bardziej stabilne. Obecnie jedynie 60 procent pensji jest pewne. Reszta to dodatki. Chcemy to zmienić - dodał gość Radia Kielce.

Ostatnie rozmowy nie zakończyły się jednak żadnymi ustaleniami. Teraz słyszymy, że do końca maja ma się pojawić ustawa o finansowaniu oświaty.

- Wystąpimy do MEN z wnioskiem o kolejne rozmowy albo choć o wyjaśnienie co z naszych propozycji zostało zaakceptowane przez rząd, a co jeszcze wymaga rozmów - twierdzi Ryszard Proksa.

Przewodniczący oświatowej „Solidarności” ma nadzieję, że rząd znajdzie dodatkowe pieniądze na podwyżki, ale przede wszystkim liczy na to, że postulaty „Solidarności” o powiązaniu pensji nauczycieli ze średnią krajową zostaną spełnione.

Posłuchaj "Rozmowy Dnia":

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution