101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Opactwo Cystersów - duma Wąchocka

Data publikacji: 13.05.2017 17:52
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Opactwo Cystersów w Wąchocku. Klasztor.

Opactwo Cystersów w Wąchocku. Klasztor.
Wąchock. 19.03.2016 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Turyści odwiedzający nasz region mogą zajrzeć do Opactwa Cystersów w Wąchocku. Ta perła architektury romańskiej pochodząca z 1179 roku to miejsce, gdzie można uczestniczyć w życiu codziennym wspólnoty zakonnej. Razem z braćmi modląc się, wykonując prace w ogrodzie i spożywając posiłki, można żyć zgodnie z regułą „ora et labora”- powiedział opat Cystersów ojciec Eugeniusz Augustyn.

Goście mogą na modlitwę wstąpić do przylegającej świątyni, zwiedzić dormitorium, kapitularz, fraternię i krużganki. W  Lapidarium można zobaczyć jakimi pracami w ciągu wieków zajmowali się Cystersi. Jak podkreśla opat, szczególne miejsce dostępne od niedawna dla turystów to pałac z częścią noclegową i gastronomiczną oraz ogrodem zakonnym.

W zespole klasztornym funkcjonują także stałe wystawy dokumentujące dzieje niepodległościowe narodu polskiego oraz cenne rękopisy Królów Polskich.

Przybywający tu miłośnicy architektury sakralnej podziwiać mogą: późnoromański kościół klasztorny, zbudowany na planie krzyża łacińskiego z dwubarwnych ciosów kamiennych, klasztor z doskonale zachowanymi romańskimi wnętrzami, z przepięknym kapitularzem stanowiącym wyjątkowej wartości arcydzieło cystersów w Polsce.

W krużgankach znajduje się krypta grobowa mjr. Jana Piwnika „Ponurego” – legendarnego dowódcy Świętokrzyskich Zgrupowań AK, a w budynku klasztornym obok furty mieści się Muzeum O. Cystersów powstałe w oparciu o unikalną kolekcję pamiątek z okresu powstań narodowych, zgromadzonych przez ks. ppłk Walentego Ślusarczyka. Zespół Opactwa Cystersów w Wąchocku jest jednym z najważniejszych obiektów europejskich szlaków kulturowych – Szlaku Cysterskiego i Romańskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution