101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mesko ma nowego prezesa. Waldemar Skowron odwołany

Data publikacji: 15.05.2017 15:20 / Data aktualizacji: 16.05.2017 07:11
Autor: Robert Felczak , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP
Komentarze

28.1.2015 Skarżysko-Kamienna. MESKO SA. Prezes Mesko S.A Waldemar Skowron
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Waldemar Skowron nie jest już prezesem skarżyskiego Mesko. Taką decyzję podjęła w poniedziałek rada nadzorcza spółki.

Jak informuje dziennik „Echo Dnia” na stanowisku szefa firmy zastąpi go Mariusz Kolankowski, dotychczasowy prezes Wojskowych Zakładów Kartograficznych. Wiceprezesem skarżyskiej firmy do spraw finansowych został Wojciech Orzeł.

"Echo Dnia" informuje również, że na dzisiejszym posiedzeniu rada nadzorcza udzieliła absolutorium Waldemarowi Skowronowi doceniając jego dotychczasową pracę. Swoją decyzję rada tłumaczyła koniecznością zmian. "Jest dobrze, a ma być jeszcze lepiej" - oświadczono w uzasadnieniu.

Pytany przez Radio Kielce o powody decyzji, Piotr Jaromin, członek zarządu spółki Mesko, odmówił komentarza w tej sprawie. Jak stwierdził, oficjalne oświadczenie nowego prezesa powinno ukazać się we wtorek.

Stanisław Głowacki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w skarżyskiej spółce, komentując decyzję Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której częścią jest Mesko mówi, że nie zna szczegółów, ponieważ obecnie przebywa na urlopie.

Jak twierdzi, prezes Skowron to doświadczony menadżer, świadczyć o tym mogą liczne nagrody i wyróżnienia dla Mesko pod jego kierownictwem. Stanisław Głowacki dodaje, że zmiana na stanowisku prezesa z pewnością nie jest podyktowana błędami w kierowaniu firmą.

Spółka w komunikacie przesłanym PAP podała, że „15 maja br. Rada Nadzorcza Mesko S.A. powołała Pana Mariusza Kolankowskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Zmiana podyktowana jest przyspieszeniem realizacji strategii Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz planami bardziej dynamicznego rozwoju skarżyskiej spółki. Zadaniem nowego Prezesa będzie zwiększenie przychodów ze sprzedaży, znaczące wzmocnienie pozycji spółki na rynkach zagranicznych, a także stworzenie nowych możliwości inwestycyjnych, które będą skutkowały m. in. tworzeniem kolejnych miejsc pracy”.

Mariusz Kolankowski - jak napisano w poniedziałkowym komunikacie Mesko - posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu, optymalizacji biznesu, a także w szeroko pojętych procesach restrukturyzacji, podnoszenia rentowności oraz maksymalizacji efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw. Od początku swojej kariery zawodowej zasiadał na kierowniczych stanowiskach w firmach z sektora finansowego, ubezpieczeniowego, bankowego i motoryzacyjnego. "Zajmował się również zagadnieniami związanymi z rozwojem przemysłu obronnego" - podało Mesko.

Nowy prezes Meska zapowiedział, że w najbliższym czasie zrezygnuje z kierowania Wojskowymi Zakładami Kartograficznymi w Warszawie, gdzie ma zostać ogłoszony konkurs na prezesa. Kolankowski powiedział PAP, że nowym wiceprezesem ds. finansowych został Wojciech Orzeł. Dodał, że w zarządzie pozostali Piotr Jaromin, Gerard Homa i Dariusz Szlafka.

Należąca do państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko S.A. specjalizuje się m.in. w produkcji zespołów do amunicji i rakiet. Historia zakładów sięga 1924 r., kiedy w Skarżysku powstała Państwowa Fabryka Amunicji. Obecnie Mesko produkuje m.in. przeciwlotnicze pociski rakietowe bliskiego zasięgu Grom i ich zmodernizowaną wersję Piorun oraz przeciwpancerne pociski Spike. Spółka poza Skarżyskiem posiada zakłady produkcyjne w Pionkach, Kraśniku, Bolechowie pod Poznaniem i w Lubiczowie pod Warszawą. Jest też właścicielem lub współwłaścicielem pięciu podmiotów gospodarczych: spółek Nitro-Chem i Belma w Bydgoszczy, zakładów metalowych Dezamet w Nowej Dębie, spółki Telesystem-Mesko i spółki Gamrat z Jasła. Zakłady tworzą w ramach PGZ zatrudniającą ok. 3 tys. osób Grupę Amunicyjno-Rakietową.

Ostatni większy kontrakt podpisany przez Mesko, to umowa z grudnia 2016 r. na dostawę w latach 2017-22 dla Wojska Polskiego 1300 pocisków Piorun oraz 420 mechanizmów startowych do nich za 932 mln zł. Rok wcześniej wojsko kupiło 1000 rakiet Spike za 602 mln zł (dostawy w latach 2017-20).

Waldemar Skowron związany był ze skarżyskimi zakładami od 1983 roku. Pracę zawodową w spółce rozpoczął na stanowisku specjalisty technologa. W latach 1999-2002 pełnił funkcję prezesa zarządu. W latach kolejnych Waldemar Skowron związał się ze spółką BUMAR będąc, między innymi, członkiem zarządu, dyrektorem Pionu Techniki i Rozwoju. Od 2009 roku był prezesem zarządu MESKO S.A. i dyrektorem Grupy Amunicyjno-Rakietowej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution