101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Żołnierze poznają tajemnice „Cichociemnych” i „Wyklętych”

Data publikacji: 17.05.2017 14:02
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Michał Kita
Komentarze

17.05.2017 Kielce. Żołnierska gra terenowa
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Wojskowi z całego kraju ruszyli w teren, śladami Żołnierzy Niezłomnych i Cichociemnych w regionie świętokrzyskim. Uczestnicy „Podróży historyczno-wojskowej” przystąpili dzisiaj do terenowej gry miejskiej, podczas której odwiedzili miejsca związane z dziejami II wojny światowej, oraz podziemia antykomunistycznego.

Marek Jedynak z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, że takie działania, są ważne, szczególnie dla wojska, ponieważ pomagają budować etos żołnierza polskiego. Dodatkowo możemy zaprezentować miejsca związane z historią II wojny światowej w Kielcach i regionie.

Przed wyruszeniem w trasę, żołnierze rozwiązywali test przygotowany przez IPN.  Uczestnicy musieli się zmierzyć z zagadnieniami dotyczącymi Armii Krajowej, oddziałów dywersyjnych i podziemia antykomunistycznego. W sprawdzianie pojawiło się między innymi pytanie o jedyną kobietę wśród „Cichociemnych”- generał Elżbietę Zawacką oraz datę śmierci ostatniego z wyklętych- Józefa Franczaka „Lalka”.

Podczas gry terenowej w Kielcach, wojskowi musieli odszukać 10 punktów kontrolnych, związanych z żołnierzami wyklętymi i Cichociemnymi. W tym celu odwiedzili Cmentarz Nowy, gdzie jednym z zadań było odnalezienie grobu majora Bolesława Jackiewicza. Byli też na Wzgórzu Zamkowym, budynku dawnego komunistycznego więzienia. Jednym z punktów kontrolnych była też kamienica przy ulicy Paderewskiego, w której mieściła się katownia Urzędu Bezpieczeństwa. Tam uczestnicy musieli poradzić sobie z odczytaniem więziennego grypsu.

Ostatnim punktem gry terenowej był "Przystanek Historia". Tam żołnierze wysłuchali wykładu Michała Zawiszy na temat poszukiwania miejsc pochówku żołnierzy niezłomnych, w powązkowskiej kwaterze "Ł".

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution